Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren sot 1 vs. casa sot 2
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren sot 1 vs. casa sot 2

Se da urmatoarea speta :
Cu doua saptamani inainte de casatorie, sotul 1 cumpara un teren intravilan destinat construirii unei case. Dupa casatorie, se ia decizia ca sotul 2 sa construiasca pe acel teren o casa (avandu-se in vedere faptul ca sotul 1 este plecat din tara). Tinand cont de situatia data ce demersuri sunt necesare a fi facute pentru a se construi o casa pe terenul sotului 1, avandu-se in vedere faptul ca sotul 2 se va ocupa de absolut TOT ceea ce este necesar pentru realizarea locuintei (evaluari, obtineri certifact de urbanism, autorizatie de constructie, PUZ, achizitonare materiale, etc.).
P.S. Este nevoie de intocmirea unei procuri din parte sotului 1 care sa dea dreptul sotului 2 pentru a se ocupa de construirea casei ?
Terenul fiind proprietatea soţului 1 (bun propriu dobîndit înainte de căsătorie), este evident că nu se poate construi pe acest teren fără acordul expres al proprietarului. Primăria nu va elibera (sau nu ar trebui să elibereze) autorizaţia de construire în lipsa acestui acord, chiar dacă solicitantul este soţul proprietarului.

Indiferent de natura de bun comun sau propriu a viitoarei case (deci indiferent de faptul că imobilul va fi construit din banii comuni sau din banii proprii ai soţului 2), acesta din urmă nu dobîndeşte decît un drept de superficie asupra terenului, drept care va exista atîta vreme cît există construcţia.

Deci, pana la urma, este necesara intocmirea unei procuri din partea sotului 1 care sa dea dreptul sotului 2 pentru a se ocupa de construirea casei ?
În opinia mea, da.

Liviu S.Bordaş

Da, corect. Pai, asa, as putea construi si pe terenul sotului chiar daca el nu vrea, nu?
E normal sa se verifice daca proprietarul e de acord, nu?
Faceti procura.