Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA D.390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

D.390

serviciul intracomunitar prestat de o firma din HU -platitor de tva -in septembrie (21.09.2011), facturat in octombrie 12.10.2011 (data facturii).

decl.390 o fac pe l.oct ?
daca data facturii ar fi 25.10.2011 - in l. sept. trebuie sa fac autofactura si sa cuprind in decl.390 pe l. sept.??
Tot codul fiscal mentioneaza ca exigibilitatea TVA intervine la momentul prestarii serviciului sau, ca exceptie, la momentul emiterii facturii daca factura se emite inainte de prestarea serviciului.

Drept urmare, desi sunt de acord cu abordarea dumneavoastra si, asa cum spuneam mai sus, sunt de parere ca in mod normal ar trebui sa se aplice aceleasi prevederi ca si in cazul achizitiilor intracomunitare de bunuri (si drept urmare serviciul sa fie declarat pentru luna octombrie cand s-a emis factura), consider ca in cazul unui control exista temei legal in baza caruia autoritatile fiscale sa considere ca operatiunea trebuia raportata pentru luna cand a fost efectuata (adica septembrie).
a_bogdan, utilizator
pentru serviciile intracomunitare nu se aplica regula achizitiilor intracomunitare in ceea ce priveste exigibilitatea (ca si completare: achizitia acestora nu schimba perioada fiscala pentru platitorii de tva trimestrial)
exigibilitatea serviciilor intracomunitare intervine la data la care are loc faptul generator, daca nu s-a emis o factura de avans sau nu s-a incasat un avans.
@ xerxes, utilizatorul nu a spus ca depune decontul de TVA trimestrial, dar e bine ca ati facut remarca referitoare la schimbarea perioadei de declarare.

@kerekesmargo, in concluzie, inregistrati serviciul efectuat in septembrie si facturat in octombrie in D390 aferenta lunii octombrie.