Forum Discuţii juridice Executare silită recuperari datorii la banca
Discuție deschisă în Executare silită

recuperari datorii la banca

buna seara . am un credit la o banca si nu am platit devreo doi ani . am asigurare facuta de ei pe viata si un garant . acum citeva zile am primit o somatie sa platesc suma de bani daca nu ma vor da in judecata si ma vor executa silit. ce pot face acum pt a amina aceasta executare pana fac rost de bani sai platesc
mergeti la banca si negociati o reesalonare a creditului
Greu de crezut ca va fi banca de acord cu o reesalonare. La o eventuala reesalonare ii va cere sa achite mai intai toate restantele.
Cred ca mai degraba ar fi posibila o refinantare de la alta banca. Insa e important si ce garantii poate aduce pentru creditul respectiv
se acorda o reesalonare in functie de veniturile actuale, intr-adevar cu aducerea la zi a restantelor.
daca ati primit deja somatie, nu se poate reesalona. Cel mult puteti face un angajament de plata.