Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CFP sau INVOIRE ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CFP sau INVOIRE ?

Buna ziua !
Cine hotataste daca acorzi angajatului INVOIRE ( asa cum a specificat in cerere ) sau i-l transformi obligatoriu in CFP si-l transmiti in REVISAL ?
Este specificat acest lucru in Codul Muncii republicat ? Daca da , ce articol pevede asta ?

MULTUMESC !

In baza principiului libertatii de vointa a partilor raportului juridic de munca, fara a exista o prevedere legala care sa o reglementeze, se utilizeaza si invoirea salariatului de la serviciu, cu plata salariului.
In Regulamentul Intern al unitatii ar trebui sa existe stipulat in acest caz posibilitatea pe care salariatul o are la dispozitie pentru rezolvarea problemelor de natura personala,prin acordarea de invoiri platite,durata acestor invoiri si cazurile concrete de acordare.

Pt. ziua in care i se acorda invoire cu plata,angajatul respectiv se va ponta I.P.,iar ziua respectiva se va lua in calcul ca zi lucrata .
ContSters136493, utilizator
Cand preluati o informatie mai bine ar trebui sa vedeti ce efecte are aceasta .. faptul ca de doua ori ati scris acelasi lucru , preluat dupa un anumit site, nu denota faptul ca se si practica asa ceva ...
In unitatea in care imi desfasor eu activitatea de ex. avem stipulata in Regulamentul Intern o astfel de prevedere,pe care o si aplicam.
Asta nu inseamna ca se aplica peste tot,dar nici ca invoirea nu se poate plati,ca regula generala.
~ Conținut șters la cerere ~
Invoirea nu este o modalitate de suspendare a contractului individual de munca, si, prin urmare, perioadele de timp in care salariatul este invoit nu se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor.