Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie masina

Buna ziua,
Unchiul meu vrea sa-mi doneze masina recent cumparata.Ce pasi trebuie sa urmez si cine mai trebuie sa fie de acord cu donatia?
Precizez ca este la a doua casatorie(in cazul in care conteaza)
Donatia este un act translativ de proprietate , prin care donatorul transmite un bun din patriminoiul sau , catre o terta persoana numita donatar ,micsorandu-se patrimoniul in mod in mod definitiv si irevocabil(cu exceptiile prevazute de lege.)
Donatia se incheie in forma autentica , la notar , lipsa acestei condiitii ad validitatem fiind sanctionata cu nulitatea absoluta , care poate fi ceruta de orice persoana interesata , chiar de instanta din oficiu.Pt donarea masinii unchiul dvs nu are nevoie de acordul nimanui, este suficient intentia sa expresa de a dona.
Pt efectuarea acestor formalitati puteti merge la notar.
Succes.