Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cautiune
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cautiune

Cautiunea se va elibera pe baza unei cereri?Exista un astfel de model?Cand sunt citat sa se constate perimarea cererii de contestatie la executare pot sa depun si cererea de eliberare a cautiunii?Exista un model?
Cererea pentru restituirea cauţiunii se formuleaza, conform art. 723 indice1 cod procedură civilă, numai daca hotărârea de fond este irevocabilă, pe de o parte, iar pe de altă parte, partea interesată, în speţă, creditorul să nu fi formulat cerere pentru plata de despăgubiri din suma achitată cu titlu de cauţiune.
Cererea se depune separat si se judeca in camera de consiliu, fara citarea partilor.
In cadrul cererii soliciti restituirea in original a recipisei CEC prin care ai facut dovada consemnarii catiunii. La cerere se anexeaza sentinta data de instanta de fond cu mentiunea ca este irevocabila.
Cu recipisa mergi la CEC si vei parcurge procedura de completare formulare dupa care vei intra in posesia sumei
Da dar ce hot sa astept sa fie definitiva ? cea de perimare?deoarece acum am o incheiere prin care cauza s-a suspendat in baza la 242 alin1 pct. 1