Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

In situatia in care doresc sa donez o suma de bani unei oersoane fizice este necesar ca acest lucru sa se faca in fata unui notar sau se poate incheia si in fata unor martori? Ce taxe trebuie achitate si de catre cine?
Multumesc!
este recomandat in fata notarului."Nu stiti ce va rezerva viitorul"
ContSters224434, utilizator
In mod obligatoriu contractul de donatie se realizeaza in forma autentica. Trebuie sa achitati doar taxele notariale. Insa trebuie sa aveti in vedere ca incheierea acestui contract ridica multe probleme de drept.
In ce sens ridica probleme de drept?
Cine achita taxele notariale donatorul sau donatarul?
Actul de donatie se face in forma autentica sub sanctiunea nulitatii absolute. Deci se va autentifica de notarul public. Taxele notariale, de obicei, le achita donatarul. Fiind un contract, partile pot conveni si altfel.