Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul de functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul de functii

Lucrez in invatamant, sunt incadrata la categoria personal didactic auxiliar in functie de conducere ca administrator financiar(contabil sef) si pot iesi la pensie la limita de varsta.Daca angajatorul imi aproba prelungire in campul muncii un an tot in functie de conducere, in aceasta situatie legislatia in vigoare imi permite sa cumulez pensia cu salariul? Din cate stiu, nu am cum sa depasesc cuantumul pensiei medie permisa de legea privind cumulul de functii.Multumesc!
Daca pensia neta nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat, atunci puteti cumula pensia cu veniturile salariale sau, dupa caz, asimilate salariilor, potrivit legii, realizate din exercitarea unei activitati pe baza de contract individual de munca, raport de serviciu sau in baza actului de numire, potrivit legii, in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale, indiferent de modul de finantare si subordonare, precum si in cadrul regiilor autonome, societatilor nationale, companiilor nationale si societatilor comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativ-teritoriala.

Pentru 2011, salariul mediu brut pe economie este stablit la 2022 lei.
Prin acordarea prelungirii activitatii cu un an tot in functia de conducere, imi inceteaza contractul pe perioda nedeterminata si mi se incheie un altul nou pe perioada determinata, adica un an? in cazul acesta mai primesc spor de vechime , inemnizatie de conducere, gradatia de merit?
Multumesc