Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturile angajatului in caz de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturile angajatului in caz de concediere

Buna ziua. Am si eu o intrevare in ceea ce priveste o posibila concediere. din motive subiective, seful a decis sa ne dea tuturor angajatilor de la o anumita sectie a societatii unde lucram un avertisment in scrie, fara a ne spune nimic inainte despre asa ceva, ca vom fi sanctionati pentru ca: 1. intarziem la servici, desi nu este cazul, deoarece toata lumea ajunge la ora fixa si pleaca la ora fixa. 2. pauze de masa prelungite, unde nu este cazul, luam pauza mai putin decat ne-a spus dumnealui ca putem. 3. nerespectarea termenului limita la proiectele predate, desi nu este cazul, proiectele fiind mereu finalizate inainte de termen. 4. atitudine ireventioasa fata de conducerea societatii, unde nu este cazul, deoarece intre angajati si sef nu se discuta decat,,buna ziua'', ,,la revedere''. Cum este posibil sa demonstram, intreg colectivul, ca seful abuzeaza de putere, vorbeste cu angajatii foarte urat, ameninta si pastreaza o atmosfera de tensiune constanta la birou, nu ne-a platit nici salariile de 2 luni, avand in schimb pretentia sa muncim si mai mult si chiar sa ne luam acasa sa lucram? In cazul in care ne concediaza, se poate sa ramanem fara toti acei bani pe care ii mai avem de luat din urma( e vorba de zeci de milioane de lei), doar din cauza acestui pretins avertisment? Este posibil sa isi bata joc atat de tare de noi? Va rugam, ajutati-ne cu un raspuns... Va multumim.
Multumim... O sa incercam. Ne-am saturat sa nu se ia nicio masura si sa fim calcati in picioare in halul asta.