Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare in 2011 a unei facturi din 2008
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare in 2011 a unei facturi din 2008

ma confunt cu urmatoarea problema: la o societate nou preluata mi s-a predat pt inreg o factura de achizitie a unei masini, factura din 31.03.2008;mai era de achitat o diferenta foarte mica si atasat respectivei chitante,emisa in sept.2011, am factura din 2008, neinregistrata la data respectiva.mentionez ca respectiva masina nu se gaseste nici in mijoace fixe, deci nu are dedusa vreo cheltuiala cu amortizarea.Ce presupune inregistrarea facturii la 30.09.2011?pot sa deduc acum tva-ul de 19 % si sa-l trec la regularizari in decont?ce declaratii trebuie sa le rectific?multumesc anticipat!
gigi47 a scris:
Deci nu este nici o problema !

Ba o problema va exista!

@danielanegutescu sper ca aveti un act prin care sa puteti dovedi ca in aceasta perioada factura a fost tinuta de furnizor. Veti avea probleme la depunerea Declaratiei 394, aferenta semestrului 2.