avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare in 2011 a unei facturi din 2008
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare in 2011 a unei facturi din 2008

ma confunt cu urmatoarea problema: la o societate nou preluata mi s-a predat pt inreg o factura de achizitie a unei masini, factura din 31.03.2008;mai era de achitat o diferenta foarte mica si atasat respectivei chitante,emisa in sept.2011, am factura din 2008, neinregistrata la data respectiva.mentionez ca respectiva masina nu se gaseste nici in mijoace fixe, deci nu are dedusa vreo cheltuiala cu amortizarea.Ce presupune inregistrarea facturii la 30.09.2011?pot sa deduc acum tva-ul de 19 % si sa-l trec la regularizari in decont?ce declaratii trebuie sa le rectific?multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 02:21, 19 Octombrie 2011
gigi47 a scris:
Deci nu este nici o problema !


Ba o problema va exista!

@danielanegutescu sper ca aveti un act prin care sa puteti dovedi ca in aceasta perioada factura a fost tinuta de furnizor. Veti avea probleme la depunerea Declaratiei 394, aferenta semestrului 2.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere tva felisana felisana Buna ziua! In cat timp de la emiterea unei facturi se poate exercita dreptul de deducere a TVA aferent unei facturi de achizitii? Baza legala va ... (vezi toată discuția)
Recuperare tva gina10 gina10 Buna ziua.Va rog sa ma lamuriti cum sa procedez: am achizitionat un mijloc fix cu factura fiscala,l-am achitat dar nu s-a adus in firma ci a ramas la furnizor ... (vezi toată discuția)
Deducere tva, cheltuieli deductibile din facturi neinregistrate gabihob gabihob O societate a descoperit ca nu a inregistrat cateva facturi de la furnizori din anii 2011, 2012 si 2013. De la 1 ianuarie 2013 este platitoare de impozit pe ... (vezi toată discuția)