avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA inregistrare platitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

inregistrare platitor TVA

Buna ziua,

Iarasi a aparut o problema. Pe firma pe care fac activitate nu am avut de la infiintare (1997) o CA mai mare de 35.000 EUR pe an. Inca de la infiintare pana in prezent firma nu a fost platitoare de TVA.

cam 80% din business sunt serviciile IT (sunt facturat din UE / non-UE , si facturez in UE / non-UE). Tarile non-UE includ si Hong Kong / Malaezia / SUA etc.

cam 20% din business, ocazional, sunt si piese de schimb electronice, service pe utilaje, si echipamente IT (cumparate din UE, si din afara UE), care apoi sunt folosite fie pentru serviciile oferite, fie pentru service la clienti (deci revandu-te).

Intrebarea este daca trebuie sau nu sa trec platitor de TVA in conditiile de mai sus, sau se aplica in continuare exceptia cu neplatitor de TVA pana ajung la CA 35.000 EUR.
Cel mai recent răspuns: pb , utilizator 21:38, 25 Octombrie 2011
pb a scris:

Aha, deci daca erau doar bunuri sub 10.000 nu trebuia sa fac pt TVA intracomunitar, dar pentru ca am si servicii e obligatoriu fara exceptie sub plafon.

Pe urma facturez in Romania normal fara TVA
la furnizorii mei din afara in UE le trimit viitorul cod TVA intracomunitar si daca facturez in UE pun cu TVA 24% ?



Si pe langa problema de mai sus, ce se intampla daca eu am primit servicii din UE inca de la 1 ian 2010 pana in prezent?
catre clientii din UE facturati serviciile fara tva, in baza art. 133, alin 2 cod fiscal, cu mentiunea neimpozabil in romania.
in romania veti factura fara tva, pentru ca nu sunteti platitor de tva, pana la atingerea plafonului de 35.000 euro.

daca ati primit servicii intracomunitare si nu v-ati inregistrat conform legii riscati amenzi pentru nedepunerea decl. 390, pentru neinscrierea in registrul operatorilor intracomunitari (dupa 1 aug 2010) si la plata tva care se aplica asupra bazei de impozitare din facturile furnizorilor intrucat trebuia sa depuneti decontul special de tva, formular 301.
Si acum trebuie sa ma inscriu in ROI si sa depun apoi declaratii 390 retroactiv de la 1 ianuarie 2010 incoace? Dupa ce sunt inscris in ROI primesc ceva cod care il comunic furnizorilor din UE ca ei sa scoata TVA-ul de pe factura si eu sa platesc TVA-ul ulterior in RO?

Oricum, am cautat aplicatia pentru declaratia 301, misto din partea guvernului sa faca un ***** de .exe care merge pe windows si atat.
pb a scris:

Si acum trebuie sa ma inscriu in ROI si sa depun apoi declaratii 390 retroactiv de la 1 ianuarie 2010 incoace? Dupa ce sunt inscris in ROI primesc ceva cod care il comunic furnizorilor din UE ca ei sa scoata TVA-ul de pe factura si eu sa platesc TVA-ul ulterior in RO?

Oricum, am cautat aplicatia pentru declaratia 301, misto din partea guvernului sa faca un ***** de .exe care merge pe windows si atat.


Nimeni nimic ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl neplatitor tva inregistrat in roi adi1970 adi1970 SRL platitor de TVA lunar in 2010, cifra de afaceri pentru 2011 de 9000 Euro, inregistrat in ROI cu achizitii intracomunitare in valoare de 6000 Eur in 2011, a ... (vezi toată discuția)
Achizitie activ de la o firma din ue- firma din ro nu este platitoare de tva ga-ga ga-ga buna ! va rog sa ma lamuriti in cazul unei firme cu o cifra de afaceri pana la 35000 de eur si care nu este inregistrata ca si platitoare de tva, cum se ... (vezi toată discuția)
Pfa norma de venit it, achizitii intracomunitare pt uz propriu bb22 bb22 Sunt PFA cu norma de venit in IT, neplatitor de TVA. Facturez in general catre firme din UE si USA, mai putin Romania. Intrebarea mea se refera insa nu la ... (vezi toată discuția)