Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA import
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

import

Buna ziua.
Am un S.R.L., neplatitor de TVA si as dori sa import vin din Italia.
Trebuie sa ma inregistrez cu TVA? Daca aceasta activitate secundara exista in actul constitutiv, este nevoie sa o declar activa la reg. com.?
Multumesc!
Trebuie sa va inscrieti in ROI,sa va inscrieti ca si platitor de tva.Dvs.o sa efectuati o achizitie intracomunitara nu import.
nu este suficient sa existe codul caen in actul constitutiv, dvs. trebuie sa va autorizari codul la Reg.com.