Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... cheltuieli deductibile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

cheltuieli deductibile

buna seara!sotul meu are de la inceputul anului un PFA in domeniul constructiilor.Saptamana trecuta si-a achizitionat un flex (polizor) mai bun si mai scump care sa-l ajute in activiatea pe care o desfasoara,problema este ca luat-o pe numele lui,nu pe PFA(nu si-a mai dat seama),desi PFA-ul se cheama exact ca el!Intrebarea noastra e daca putem cumva sa trecem aceasta achizitie la cheltuieli deductibile si daca da cum sa procedam?multumim anticipat pt.timpul acordat si pt.raspunsurile primite!
Faceti vanzare /cumparare intre pf si PFA (contract v/c sau borderou de achizitii, atasati si documentele cu care ati cumparat, inregistrati bunurile in Reg inventar)