Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale aport in natura la SA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

aport in natura la SA

Adunarea AGA al SC X SA hotaraste infiintarea SC Y SA ai carei actionari sunt: SC X SA - 99% si persoana fizica (actionar majoritar la SC X SA) - 1%. Aceeasi AGA hotaraste ca aportul in natura la societatea nou infiintata sa fie reprezentat de bunurile imobile ale SC X SA.
Ce documente sunt necesare la fisc (din partea ambelor societati) pentru transferul imobilelor de la X SA la Y SA?
Actionarul majoritar poate transfera bunurile mobile aleSC X SA catre SC Y SA, doar în situația în care actionariatul celor două societăți rămâne identic.
multumesc pt raspuns.
si in cazul in care ramane identic, de ce documente am nevoie?
Vorbim de faza infiintarii unei societati comerciale... La constituirea societatii trebuie sa depuneti dovada efectuarii varsamintelor aporturilor la capitalul social care se face, dupa caz, pentru aporturile in numerar - se va depune foaia de varsamant, ordin de plata, chitanta CEC etc., pentru aporturile in natura - se va depune titlul de proprietate. Personal consider ca este necesar si un raport de evaluare al bunului imobil adus ca aport deoarece valoarea lui se va transpune in numarul de actiuni.
La Fisc nu trebuie sa faceti nimic. Fiscul nu are treaba aici.

Aportul la capitalul social al imobilelor (in special teren) se face prin act autentic la o valoare stabilita de un expert (numit de judecator)

Deci va trebui sa platiti:
1) TVA
2) Taxele notariale pe transfer
3) Taxe la cartea funciara.
etc.

Daca sunt bunuri din capitalul social, atunci capitalul societatii care aporteaza trebuie diminuat.

Ganditi-va la taxele ocazionate de aport. Sunt foarte mari.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic