avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare beneficiu contract de sponsorizare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare beneficiu contract de sponsorizare

Buna ziua,

Care este modalitatea legala de a recupera o suma de bani care face obiectul unui contract de sponsorizare, pe care sponsorul nu mai doreste sa o puna la dispozitia mea, in calitate de beneficiar, chiar daca am incheiat un contract de sponsorizaare in acest sens. Sponsorul invoca ca nu-mi plateste suma, deja scadenta de cateva luni, pe motiv ca nu-i eliberez factura, insa nu este posibil acest lucru si oricum nu vrea sa mai onoreze contractul deja incheiat. Mai mult de atat eu mi-am indeplinit obligatia de ai aduce la cunostinta numele si imaginea in cadrul activitatii ce se dorea sponsorizata. Ce actiuni ar trebui sa initiez in acesta speta.
Astept cu mare interes raspunsul dvs.
Cel mai recent răspuns: corinuta , utilizator 21:07, 16 Octombrie 2011
Litigiile aparute in derularea acestui contract, daca nu se rezolva in mod amiabil, vor ajunge in instanta. Vedeti daca in contract mai apar si alte precizari punctuale.
george_neagu a scris:

Litigiile aparute in derularea acestui contract, daca nu se rezolva in mod amiabil, vor ajunge in instanta. Vedeti daca in contract mai apar si alte precizari punctuale.


Pai normal ca acolo se va ajunge, asta stiam si eu, dar problema era prin ce actiune se introduce in judecata debitorul(sponsorul) si la ce instanta???

corinuta a scris:

Buna ziua,

Care este modalitatea legala de a recupera o suma de bani care face obiectul unui contract de sponsorizare, pe care sponsorul nu mai doreste sa o puna la dispozitia mea, in calitate de beneficiar, chiar daca am incheiat un contract de sponsorizaare in acest sens. Sponsorul invoca ca nu-mi plateste suma, deja scadenta de cateva luni, pe motiv ca nu-i eliberez factura, insa nu este posibil acest lucru si oricum nu vrea sa mai onoreze contractul deja incheiat. Mai mult de atat eu mi-am indeplinit obligatia de ai aduce la cunostinta numele si imaginea in cadrul activitatii ce se dorea sponsorizata. Ce actiuni ar trebui sa initiez in acesta speta.
Astept cu mare interes raspunsul dvs.


In conditiile in care ar fi deacord sponsorul, as putea sa inchei un contract de novatie cu el?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model contract de sponsorizare zoli74 zoli74 Buna,am rugamintea sa ma ajutati cu un model pentru un Contract de sponsorizare pentru o asociatie sportiva . Va multumesc (vezi toată discuția)
Legea sponsorizarii maite21 maite21 As dori un raspuns. O scoala doreste sa incheie un contract de sposorizare cu un anumit sponsor. Ce trebuie sa ofere beneficiarul sponsorizarii, in cazul de ... (vezi toată discuția)
Sponsorizare GEORADU1971 GEORADU1971 cum pot beneficia de o sponsorizare pentru achizitionarea de proteze auditive pentru un copil minor,prin contract de sponsorizare sau de mecenat ? M-i s-a ... (vezi toată discuția)