Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere impotriva ordonantei procurorului privind o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere impotriva ordonantei procurorului privind o amenda administrativa

fostul sot mi-a depus o plangere cum eu l-as impiedica sa aiba legaturi cu minorul, a inceput urmarirea mea penala, s-au administrat probe,audiat martori din care a reiesit faptul ca eu nu m-am opus sub nicio forma,ba chiar a venit cu executorul o data si acesta a consemnat faptul ca minorul nu vrea sa mearga in domiciliul tatalui.nu m-am opus niciodata. dupa toate acestea procurorul ma scoate de sub urmarire penala, dar imi da o amenda administrativa de 200 lei, desi afirma in rezolutie ca nu m-am opus...etc.... doresc sa fac o plangere impotriva acestei ordonante. ce trebuie sa mentionez sau/si sa cer prin aceasta plangere impotriva procurorului pentru a-mi anula amenda administrativa?
Plangere la prim procuror impotriva actelor si masurilor intocmite si luate de catre procuror in termen de 20 de zile de la comunicarea copiei. Daca nu va convine decizia prim procurorului ori acesta refuza sa va scrie in termen de 20 de zile, aveti 20 de zile la dispozitie pentru a formula o plangere impotriva rezolutiei/ordonanei procurorului la judecatorie
Incercati sa nu depasiti termenul de 20 zile insa nici sa nu formulati catre judecatorie din greseala o plangere prematura, pentru ca pierdeti din start procesul :rtfm:

xuser, utilizator
multumesc pt raspuns, as dori doar sa stiu cum sa o formulez sau ce sa cer mai precis...
exemplu:
CATRE

PARCHETUL DE PE LANGA JUDECATORIA BRASOV

Subsemnatul Mihael, domiciliat pe str. Brasovului nr. 1 bl.B. sc.1. ap.1, orasul Brasov, jud.Brasov C.I. BR-111222,CNP XXXXXXXXXXXX, invinuit in dosarul nr. 1/P/2011, formulez urmatoarea

P L A N G E R E

IMPOTRIVA MASURILOR SI ACTELOR DE URMARIRE PENALA

Stimate Domnule Prim Procuror,

1. Doresc sa contest rezolutie XXX prin care am fost amendata pe nedrept cu suma de 200 lei.

Motive:

Intrucat desi s-a retinut in rechizitoriul nevinovatia mea, insusi copilul refuzand sa iasa cu tatal sau fapta constata si de executorul judecatoresc, am fost amendata cu suma de 200 RONI de catre domnul procuror de caz.
Ma arat nemultumita si imi exprim dorinta de-a contesta aceasta decizie, pe care o consider neintemeiata.

Va multumesc anticipat / Cu stima si deosebit respect (formula de incheiere)

Brasov, 16 OCT 2011 ,
Semnatura

Cam asa ceva,(aveti totusi grija sa alineati corect totul in pagina)

si o puteti depune atat personal cat si prin posta. Daca o trimiteti prin posta s-o trimiteti in mod OBLIGATORIU recomandata cu confirmare de primire, nu de alta dar prin lege scrisorile anonime se claseaza.
Trebuie sa o trimiteti recomandata pt. a se cunoaste expeditorul, iar confirmarea de primire s-o pastrati in cazul in care aveti nevoie sa faceti dovada ca le-ati scris.
Daca alegeti sa va prezentati personal, sa aveti o copie dupa original. Veti primi un numar unic de inregistrare pe copie. Copia ramane la dvs.

xuser, utilizator