Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot sa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot sa?

locuiesc la curte si as vrea sa imi extind constructia cu o bucatarie facuta din lemn si placata cu rigips si polistiren exterior ...pot sa lipesc bucataria de peretele casei vecinului fara acordul lui scris sau verbal?daca da in baza carei legi ?
nu, nu puteti...peretele lui este proprietatea lui...cum va si ganditi ca ati putea face acest lucru fara acordul lui??? Si ca sa nu aveti probleme pe viitor, acordul e bine sa fie scris.
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
eu.ro.lex a scris:

nu, nu puteti...peretele lui este proprietatea lui...cum va si ganditi ca ati putea face acest lucru fara acordul lui??? Si ca sa nu aveti probleme pe viitor, acordul e bine sa fie scris.

In plus,fata de cele aratate anterior de dl. avocat, BCPI, cei de la cadastru nu permit, autorizatie de constructie aveti? Tine de faptul ca imobilul veinului este un intreg, iar constructia dvs. un alt intreg. Oricum ar fi se poate cere sanctionarea dvs. atat instantei,cat si al BCPI, daca nu aveti acordul. Solicitati acordul scris si vb. cu un topograf autorizat, sfatul meu