Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ITM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ITM

Buna ziua,
Daca am lucrat la 4 firme si nici o firma nu mi-a facut carte de munca, doar contract de munca- adeverinta de vechime :
1) care este adeverinta acceptata de ITM?
2) am nevoie de cate o adeverinta pentru fiacare firma in parte?
3) adeverinta completata de firma trebuia vizata de ITM apoi sa o primesc eu sau dupa ce va fi completata o pot duce eu la ITM si o vor aviza ei?
Am nevoie de aceste adeverinte cat mai repede pentru depunere la somaj
Incepand cu 01.01.2011 nu se mai completeaza carti de munca.
Dosarul de somaj nu il depuneti la ITM, ci la Agentia pt. Ocupare a Fortei de Munca;
Adeverintele de vechime si cele cu stagiul de cotizare nu trebuie vizate de ITM, ele vor fi eliberate de catre fiecare angajator in parte. Puteti primi formulare de la agentia de somaj.
am inteles ca nu se mai completeaza in cartile de munca incepand cu 01.01.2011, dar eu daca nu am avut niciodata carte de munca, doar contract de munca: trebuie sa ma duc la fiecare firma in parte unde am lucrat sa-mi completeze cate o adeverinta in parte?
Da.