Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedare padure
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedare padure

Buna ziua.
Am aflat de curand ca fratele tatalui meu a obtinut retrocedarea unei suprafete mari de padure in nume propriu, declarandu-se unic mostenitor al bunicii mele. Intre timp a incheiat si un antecontract de vanzare cumparare pentru respectiva padure si a incasat un avans substantial.
Procedura de retrocedare este in ultimul stadiu, adica se asteapta inmanarea titlului de proprietate de catre primaria locala.
Ce solutie juridica am pentru a putea fi introdus parte in respectivul contract de vanzare cumparare? Mentionez ca nu am interesul de a-l anula, ci doar de a incasa partea care mi se cuvine.

Sa il dau in judecata pentru ca s-a declarat unic mostenitor sau sa fac contestatie la executarea hotararii de retrocedare?
Sau mai bine fac opozitie direct la primaria locala impotriva acordarii titlului de proprietate?

Va multumesc anticipat.
Lioredana, utilizator
Daca nu ati facut cerere de retrocedare in termenul prevazut de lege (dupa cum se pare ca a facut unchiul dvs) nu prea mai aveti ce face, decat sa-l convingeti sa va dea o parte de bani din sentimente familiale (legal, nu prea il puteti obliga). Nu s-a declarat unic mostenitor, a fost doar singurul care a formulat cerere. Legile fondului funciar nu prevad depunerea vreunei declaratii de unic mostenitor.