Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pierdere Apa la Asociatia de Locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pierdere Apa la Asociatia de Locatari

Locuiesc la bloc si am montate apometre dar pe langa consumul inregistrat, platesc in plus si alte cantitati de apa.
Este normal si legal ca asociatia sa ma oblige la plata "pierderilor" de pe retea?
Consider ca este abuziv sa platesc un produs pe care nu l-am consumat. De asemenea, presupun ca asociatia ar trebui sa demonstreze ca "am beneficiat" de acele pierderi.
Cum ar trebui sa procedez pentru a incheia acest abuz?
Aceesi problema o avem si noi de multa vreme si nu reusim sa ii dam de cap, nimeni nu ne ajuta , dar va spun eu de unde sunt aceste diferente ...ca nu tot romanu ii corect: de exemplu la noi in scara se reamenajeaza un apartament de vreo 3 luni de zile si acolo luna de luna apa =0, dar in interior se pune faianta , gresie , se fac si se darama pereti...etc cu ce?
La un alt ap. inchirie sta o persoana care iar nu este trecuta la intretinere si apa iar 0...si mai sunt si altii care fura cu ,,picatura,, si tot asa ...va rog sa-mi spuneti si mie daca gasiti o solutie ca noi nu am gasit(eu), daca am semnalat niste lucruri ...mi s-a spus de catre administrator sa-mi vad de casa mea ....si uite-asa luna de luna la o scara cu 25 de apartamente platim cate 45, 50 m. de apa in plus....
Apometrele de branşament au clasa de exactitate C- de precizie înaltă, iar apometrele
de apartament sunt, de regulă, de clasă A sau B, mai accesibile ca preţ dar de exactitate
mai mică.
Contorul de clasă A este conceput şi garantat de către constructor pentru a „porni”
înregistrarea corectă de la 60 l/oră, cel de clasă B de la 30 l/oră, iar cel de clasă C de 15
l/oră.
Rezultă că orice consum dintr-un apartament care este mai mic de 30 l/oră sau 60 l/oră
nu este înregistrat corect de contorul interior dar este înregistrat corect de contorul de
branşament.
La noi pe usa blocului s-a pus astazi un afis de a4,si asta datorita faptului ca as fi vrut sa mor de gat cu administratorul!
El spune asa:DACA UN LOCATAR NU DA LA DATA DE 01 A LUNII CITIREA APOMETRELOR SI A REPARTITOARELOR, -ATENTIE!!-CONSUMUL VA FII TRECUT PE PAUSAL!!!
aceasta hotarare trebuie luata in adunarea generala...

e un afis corect...asta merita cei ce nu se aliniaza regulilor de convietuire intr-o comunitate...
Admistratorul nu poate pune "la pausal" consumul unui apartament, ci poate sa-i consemneze un consum "estimat" care ulterior sa poata fi regularizat.
Asta, conform normelor ANRSC aprobate cu Ordinul 343/2010, inseamna ca numai dupa 90 zile de la nedeclararea indecsilor (nu dupa cateva zile) acel locatar este considerat fara contoare si, pe baza regulamentului asociatiei i se poate repartiza consumul la pausal.

E de vazut ce inseamna pentru administratorul dv. acel "pausal", consumul se regularizeaza sau nu(?)
La dv. in asociatiei se incearca crearea unei discipline, dar aceasta, daca e in afara legilor, se transforma in abuz.