Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecin ce nu doreste sa plateasca o lucrare a asociatiei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecin ce nu doreste sa plateasca o lucrare a asociatiei

Buna ziua,
Suntem o asociatie de locatari a unui bloc nou din Constanta , dat in folosinta in anul 2009.
Blocul are 5 etaje, 15 apartamente, fara subsol, si in loc de parter sunt 8 locuri de parcare proprietate ale unor locatari.
Persoanele ce locuiesc La etajul 1 au izolat tavanul parcarii cu Polistiren deoarece au sesizat ca le apare mucegai in casa. Acestia doresc sa contribuie tot blocul, chiar daca au facut plata pe cont propriu si nu au prezentat oferte si nici nu au intrebat intai la adunarea generala daca este cineva de acord sa plateasca.
Din aceasta cauza nu doresc nici sa contribuie la plata imbunatatirilor aduse blocului pe parcurs (gard si usa garaj cu telecomanda, usa intrare cu interfon) chiar daca beneficiaza si ei de acestea. Dansii motiveaza ca restul locatarilor au oricum sa le dea bani pe izolarea propriilor apartamente.
In proiectul de constructie al blocului era prevazuta aceasta izolare dar constructorul a "omiso".

Intrebarile mele sunt:
1.Tavanul parcarii reprezinta spatiu comun?
2.Suntem obligati sa contribuim la lucrarile ce le-au facut vecinii de la et. 1?
3.Cum ii putem face pe acestia sa isi plateasca datoriile la asociatie?
4.Mai putem actiona in judecata constructorul chiar daca au trecut 2 ani de la darea in folosinta a blocului?

Va multumesc anticipat!
Elian_Cismileanu a scris:

Nu este vina lor dar nici vina mea care stau la etajul patru.

probabil asa veti spune si cind se va strica hidroizolatie de la etajul 5 ... ca nu este vina dvs, ca dvs stati la 4.

@john
proprietarii de la etajul 1 au cumparat interiorul ceea ce au vazut ... interiorul, si nu aveau de unde sa stie de aceste vicii ascunse
Nu... nu voi spune acelasi lucru daca se intampla ce va cu: "Acoperisul (terasele), conductele, casa scarii, liftul.." care sunt trecute in lege ca si spatii comune. Am scris si mai sus ca si noi am avut complicatii dupa achizitia apartamentului si nu am cerut bani la vecini sa imi repar izolatia exterioara. Si deasemenea nu cred ca solutia aleasa de acestia, de a cere abuziv bani, sau de a nu plati intretinerea pentru ca ei si-au imbunatati aceste lucrari din propriul buzunar fara sa anunte in prealabil, fara sa prezinte 3 oferte si fara o factura legala este normala si demna de luat in considerare. Adica.... eu de unde stiu ca de exemplu vecinul de la ap. 2 a platit intradevar 7000 RON pe o izolatie de 55 mp? Mi se pare o suma exagerata. Ceea ce deranjeaza cel mai mult este faptul ca nu au fost in stare sa deschida o discutie si o propunere normala cu toti vecinii ci au lucrat pe cont propriu dupa care au inceput sa ceara bani. Voua vi se pare normal acest lucru?

Aaaaa....aptopo: ne-a comunicat azi presedintele de asociatie ca i s-a spus de la primarie ca toate lucrarile ce nu sunt efectuate prin asociatie (facturate pe asociatia de locatari) nu trebuiesc impartite la toti locatarii.
Elian_Cismileanu, utilizator
@ carol_lorac: Dar atunci cand cumperi o casa de exemplu, nu trebuie sa te uiti la toate aspectele constructiei si sa negociezi la pret ?. Eu nu vad nici o diferenta intre a cumpara o casa si un apartament , doar faptul ca cei care cumpara apartament nu se mai uita si pe afara ramanand la mentalitatea romanului ca nu il intereseaza pentru ca nu este a lui. Ei vezi?. De data asta s-a aratat ca este a lui. Na.
Dupa ce cumperi o casa si ai terminat actele (ai dat si banutul), te mai duci la Papa Pius de la Roma sa te mai plangi, ca vezi doamne, a cazut tencuiala in spatele casei si ca acesta este viciu ascuns ?.:O
johnpescar, utilizator