Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate vinde un apartament ipotecat?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate vinde un apartament ipotecat?

Buna Seara. Sunt in divort cu sotia mea ,aceasta are un credit de consum de 40.000 euro obtinut in timpul casatoriei,credit obtinut prin ipotecarea unui apartament ce imi apartine dinaintea casatoriei. Va rog sa ma ajutati cu o solutie :pot vinde apartamentul ipotecat astfel incat sa achit creditul fostei mele sotii intrucat aceasta nu mai achita ratele in continuare iar eu sunt in imposibilitate de a continua plata ratelor? Din cate stiu pe vechea procedura a codului civil ,banca nu-ti permite acest lucru. In noul cod civil s-a modificat acest amendament? Va multumesc anticipat pentru raspuns
...contractul dvs este supus legii in vigoare de la data incheierii...in consecinta posibilitatea de instrainare a unui imobil ipotecat cu interdictie de instrainare aferenta poate fi facuta doar pt acele contracte incheiate dupa 01.10.2011...
nu puteti vinde un imobil ipotecat, decat daca achitati intai ipoteca, astfel ca aceasta sa poata fi radiata din cf.
da, instrainarea se poate face... in conditiile in care sarcina este pe imobil, indiferent in mana cui se afla imobilul..
si se putea pe vechiul cod si..cred ca se poate si pe ncc...
mai cred ca limitarea dreptului de dispozitie pe cale conventionala ( inderdictia de a vinde) e lovita de nulitate..fiind o conditie exclusiv in favoarea creditorului si..nu o garantie care sa conduca la realizarea dreptului de creanta..
dar studiez treaba si vad cum sta:)
Puteti vinde imobilul in baza acordul scris al bancii creditoare prin care se ridica interdictia de grevare instituita in favoarea sa, cu mentiunea ca ipoteca se mentine pana la rambursarea integrala a creditului raportat la garantia in cauza.
Problema ar fi sa gasiti o persoana dispusa sa cumpere un imobil cu ipoteca, chiar daca aceasta situatie dureaza o perioada relativ scurta (pana ce Dvs. incasati pretul vanzarii, restituiti creditul si obtineti din partea bancii o alta adresa de radiere a ipotecii)