avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cat timp trebuie suspendat un post care a fost ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cat timp trebuie suspendat un post care a fost desfiintat ca urmare a reorganizarii activitatii

in fapt am desfiintat un post in cadrul societatii ca urmare a reorganizarii activitatii in mai anul asta . Avand in vedere ca avem nevoie din nou de postul respectiv intrebarea mea este daca exista vreo interdictie legislativa in acest sens ? Putem reinfiinta postul si angaja o alta persoana pe acest post
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:13, 19 Octombrie 2011
1. Angajatorul poate sa isi faca oricand orice organigrama doreste, pentru buna desfasurare a activitatii.
2. Asadar puteti reinfiinta postul si angaja o persoana pe acel post.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Octombrie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Post temporar reinfiintat alinedelea alinedelea Exista in practica instantelor acceptata ca legala expresia [i]Reinfiintarea temporara a unui post numai pentru punerea in executare a hotararii ... (vezi toată discuția)
Reintegrare in munca - sentinta judecatoreasca Corinutza24 Corinutza24 Prin sentinta judecatoreasca nr......../ 2011 institutia este obligata la reintegrarea functionarului - personal contractual pe functia avuta anterior ... (vezi toată discuția)
Concediere individuala lilid lilid Buna ziua, Daca in luna iunie a acestuia an am avut o concediere individuala (desfiintare de post) pot sa reangajez aceeasi persoana pe acelasi post, in ... (vezi toată discuția)