Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala

Buna ziua,

Daca in luna iunie a acestuia an am avut o concediere individuala (desfiintare de post) pot sa reangajez aceeasi persoana pe acelasi post, in luna decembrie?

Daca raspunsul este afirmativ, tb intocmita o decizie de reinfiintarea postului? care ar fi procedura legala?

Va multumesc anticipat
1. Puteti angaja oricand o persoana pe acel post daca acesta a fost reinfiintat.

2. Nu e nevoie de o decizie ci trebuie numai sa incheiati un CIM cu noul salariat.
As dori si eu sa va intreb, oare desfiintarea postului a avut la baza o cauza efectiva,reala si serioasa?
Avand in vedere ca desfiintarea postului este concretizata prin inlaturarea acestuia din organigrama si statul de functiuni, este evident ca postul ar trebui reinfiintat, prin decizia angajatorului si modificarea organigramei / statului de functiuni si forte bine as fi ca prin notificare scrisa sa anuntati salariatul concediat cu privirea la reinfiintare postului si sa-i propuneti reincadrarea pe postul respectiv, stabilind un termen pentru un raspuns.

Daca postul s-a desfiintat , va trebui reinfiintat .. nu este suficient doar sa incheiati c.i.m.. in cazul concedierii individuale nu este obligatorie anuntarea salariatului concediat ca s-a reinfiintat postul ...