Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Conflict de interese?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Conflict de interese?

Buna seara!
Am si eu urmatoarea speta si v-as ruga sa ma ajutati cu un raspuns.In cadrul unei primarii este angajata ca si responsabil achizitii,in baza unui contract de prestari servicii o persoana.Ulterior incheierii acestui contract, aceeasi firma, prin persoana angajata incheie un alt contract cu aceeasi primarie pentru organizarea unui eveniment,in cadrul unui proiect cu finantare europeana.
Intrebarea mea este daca aceasta firma putea incheia acest al doilea contract cu primaria unde deja are angajata o persoana.este conflict de interese?
Art.93 din Legea 161/2003 se refera la persoanele angajate cu contract individual de munca, iin cazul nostru este vorba de o persoana desemnata de o firma cu care avem contract de prestari servicii.Se aplica si in acest caz art 93?
Pai eu am inteles ca persoana respectiva este angajata a primariei si, in acelasi timp, administrator al unei firme care incheie un contract cu primaria pentru organizarea nu stiu carui eveniment... este sau nu asa?
Daca primaria are doar contract de prestari servicii cu firma respectiva, pentru achizitii publice, si administratorul firmei se ocupa de tot ce inseamna achizitii (nefiind angajatul primariei), se pot incheia X contracte intre firma respectiva si primarie (in masura in care sunt respectate clauzele contractuale).
Kyandra, moderator