Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modelul de adeverinta pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modelul de adeverinta pentru somaj

Trebuie sa intocmesc un document emis de angajator ,din care sa rezulte ca in ultimi doi ani nu a mai intretinut raporturi de munca,ma puteti ajuta cu un formular
Cine "nu a mai intretinut (?) raporturi de munca"?
Indiferent cui este adresat va fi pe modelul unei adeverinte sau camunicari: prin prezenta adeverim / va comunicam ca .......(nume, prenume, functie) nu a mai avut contract individual de munca incheiat cu .... in ultimi 2 ani, ....
Va redau un model de declaratie pe care o folosesc eu in relatiile cu AJOFM:

SC ____________________SRL Nr. _________ / ____________
Sediul _____________________
RC:___________, CUI:_________
Tel/Fax: ____________________

DECLARATIE

Subscrisa societate, prin reprezentantul sau, dl __________, in calitate de Administrator, declaram, pe propria raspundere, urmatoarele:

Dl __________, CNP: __________, este salariatul nostru, cu contract individual de munca, pe perioada nedeterminata, incepand cu data de _______+, conform copiei dupa contractul individual de munca anexat, iar in ultimii doi ani acesta nu a avut raporturi de munca cu societatea noastra.

Dam prezenta declaratie, conform legii, spre a-i servi la AJOFM ________.

ADMINISTRATOR,