Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta

Buna ziua!
O societate comerciala detine in proprietate mai multe masini care sunt utilizate in localitate de anumiti soferi de taxi. Exista insa unii soferi care circula si in afara localitatii fara acordul societatii si fara rovinieta. Fireste, societatea este amendata si primeste incontinuu procese verbale de contraventie. Exista vreo modalitate pt societate sa nu mai plateasca amenzile? Cum ii poate obliga aceasta pe soferi sa achizitioneze rovinieta daca circula in afara localitatii?
da, se poate depune plangere contraventionala in termen de 15 zile, la procesul-verbal de contraventie.
pe de alta parte, societatea se poate indrepta impotriva angajatului, in instanta pt a-si recupera acesta pagube produse...recuperandu-le din salariul salariatului.
Multumesc mult pentru raspuns!
Ce motive ar putea fi invocate in plangerea contraventionala atat timp cat societatea este proprietarea masinii?
Soferul nu este angajat al societatii, masina fiin inchiriata. S-ar putea incheia o intelegere intre cei doi prin care soferul sa fie obligat sa achizitioneze rovinieta daca circula in afara localitatii?
In contractul de angajare este bine sa precizati clar atributiile soferilor in cazul in care parasesc localitatea fara aprobare.(sau in contractul de inchiriere). De amenzile respective nu va poate scuti nimeni.