avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune cu teren 375 din 475 in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune cu teren 375 din 475 in proprietate comuna

Pentru un teren, as vrea sa stiu ce sanse am de a obtine proprietate personala exclusiva o parte dintr-un teren aflat in proprietate comuna.

Exista in proprietate un teren de 475mp din care eu detin acte pentru 375mp. Pe teren exista o casa cu etaj cu doua apartamente, unul in proprietatea mea si celalalt in proprietatea coproprietarului terenului. Casa ocupa circa 120 mp din fundul curtii si mai exista doua locuri de parcare in partea dinspre strada a curtii.
Dorinta mea este de a iesi cu o parte din teren din partea comuna de curte, mai ales ca detin 375mp si celalalt coproprietar detine doar 100mp.

1) Pot sa cer scoaterea din proprietate comuna a 275mp si trecerea in proprietatea mea exclusiva? Ma gandesc sa cer ramanerea in proprietate comuna a 200mp de teren, 100mp din teremul meu si 100mp din terenul celuilalt proprietar. De asemeni as cere ca terenul de sub casa sa fie impartit in cote egale (sau corespunzator suprafetei de constructie detinute de fiecare dintre cei doi proprietari) astfel incat teremul in coproprietate ramas sa se distribuie: 120mp sub casa si 80mp pentru drumul de acces comun catre iesirea din cladire.

2) Poate avea vecinul coproprietar pretentii la locul de parcare aflat la strada? Intreb pentru ca asta ar insemna devierea drumului de acces comun si ar putea duce la impartirea teremului de 275mp care ar urma sa imi revina in doua parti - lucru pe care nu mi-l doresc.
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 20:03, 20 Octombrie 2011
Care este actul din care rezulta dreptul de coproprietate?
Dreptul de proprietate al fiecarui copartas este stabilit in cuprinsul actului prin cote parti sau prin suprafete determinate, asa cum le prezentati dvs.?
alexberi a scris:

Pentru un teren, as vrea sa stiu ce sanse am de a obtine proprietate personala exclusiva o parte dintr-un teren aflat in proprietate comuna.

Exista in proprietate un teren de 475mp din care eu detin acte pentru 375mp. Pe teren exista o casa cu etaj cu doua apartamente, unul in proprietatea mea si celalalt in proprietatea coproprietarului terenului. Casa ocupa circa 120 mp din fundul curtii si mai exista doua locuri de parcare in partea dinspre strada a curtii.
Dorinta mea este de a iesi cu o parte din teren din partea comuna de curte, mai ales ca detin 375mp si celalalt coproprietar detine doar 100mp.

1) Pot sa cer scoaterea din proprietate comuna a 275mp si trecerea in proprietatea mea exclusiva? Ma gandesc sa cer ramanerea in proprietate comuna a 200mp de teren, 100mp din teremul meu si 100mp din terenul celuilalt proprietar. De asemeni as cere ca terenul de sub casa sa fie impartit in cote egale (sau corespunzator suprafetei de constructie detinute de fiecare dintre cei doi proprietari) astfel incat teremul in coproprietate ramas sa se distribuie: 120mp sub casa si 80mp pentru drumul de acces comun catre iesirea din cladire.

2) Poate avea vecinul coproprietar pretentii la locul de parcare aflat la strada? Intreb pentru ca asta ar insemna devierea drumului de acces comun si ar putea duce la impartirea teremului de 275mp care ar urma sa imi revina in doua parti - lucru pe care nu mi-l doresc.


alexberi, expunerea situatiei este atat de alambicata incat, nu stii exact ce vrei sa revendici punctual... In rest, achiesez la opinia avocat Alimanescu!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drum servitute în curte comuna Paula Gabriela Paula Gabriela Bună ziua, avem o sentința definitiva cu recunoașterea dreptului de proprietate într-o curte comuna. Menționez ca noi avem locuință în fundul curții. ... (vezi toată discuția)
Desmembrare curte comuna marimarimokus marimarimokus Buna ziu! Am cumparat o casa in curte mai sint 4 propetari si terenul nu este desmembrat .Terenul aferent casei apare pe schita ca si cota aparte la fiecare ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune-teren intravilan PAS22 PAS22 Buna ziua! Am o mare ruagaminte: ajutati-ma in rezolvarea urmatoarei probleme: Am cumparat 250mp cota indiviza dintr-un teren total de 350 mp(construit si ... (vezi toată discuția)