Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

inmatriculare

ce e fisa fiscala a masinii?de unde o obtin?(de la primarie?mi s-a spus)am nevoie de cartea de identitate a masinii?pot sa o iau eu sau vechiul proprietar?
Certificatul fiscal atesta ca autoturismul nu are in evidenta sume financiare neachitate
In situatia in care va intereseaza pentru achizitionare autoturism,obligatia prezentarii certificatului fiscal revine vanzatorului
-inteleg ca vreti sa va inmatriculati o masina tocmai cumparata?
-da, de la primarie se obtine fisa fiscala a masinii, asta trebuie solicitata de vechiul proprietar, si pe ea se vede daca masina are sau nu impozitul platit la zi;
- normal ca aveti nevoie de cartea de identitate a masinii (cereti-o vechiului proprietar); aveti grija sa va dea toate actele masinii!
dar daca am cartea...masinii,mai trebuie sa vina si el?intre timp a plecat din tara si nu stim deocamdata cand se intoarce
poti sa inregistrezi masina la primaria pe raza careia ai flotant?sau trebuie la adresa unde ai domiciliul stabil?