avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

inmatriculare

ce e fisa fiscala a masinii?de unde o obtin?(de la primarie?mi s-a spus)am nevoie de cartea de identitate a masinii?pot sa o iau eu sau vechiul proprietar?
Cel mai recent răspuns: cris34 , utilizator 22:51, 27 Noiembrie 2011
Certificatul fiscal atesta ca autoturismul nu are in evidenta sume financiare neachitate
In situatia in care va intereseaza pentru achizitionare autoturism,obligatia prezentarii certificatului fiscal revine vanzatorului
-inteleg ca vreti sa va inmatriculati o masina tocmai cumparata?
-da, de la primarie se obtine fisa fiscala a masinii, asta trebuie solicitata de vechiul proprietar, si pe ea se vede daca masina are sau nu impozitul platit la zi;
- normal ca aveti nevoie de cartea de identitate a masinii (cereti-o vechiului proprietar); aveti grija sa va dea toate actele masinii!
dar daca am cartea...masinii,mai trebuie sa vina si el?intre timp a plecat din tara si nu stim deocamdata cand se intoarce
poti sa inregistrezi masina la primaria pe raza careia ai flotant?sau trebuie la adresa unde ai domiciliul stabil?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligativitate obtienere certificat fiscal?!?! julaikos julaikos Buna ziua,ma confrunt cu o mare problema si sper sa fiu indrumat cat mai bine pentru a o putea rezolva : -am achizitionat o masina,inmatriculata in romania,am ... (vezi toată discuția)
Cumparare auto cristianx004 cristianx004 in luna februarie 2010 am cumparat un auto din bucuresti cu act de vanzare in trei ex din care doua la mine si unul la vanzator,am primit certificatul de ... (vezi toată discuția)
Auto maier maier buna ziua. in urma cu 6 luni am vandut un autoturism dacia (1000 E). nu am incheiat contract de vanzare cumparare. cartea de identitate a ramas la ... (vezi toată discuția)