Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare

Locuiesc cu parintii mei, mama este mostenitoare.bunicii meu au construit casa cand tata si mama s-au casatorit, dar in acte a fost trecut doar bunicul.dupa moartea bunicului mama a devenit mostenitoare cu acte (casa, terenuri)
Intrebarea mea este mama poate vinde casa fara acordul tatalui meu mentionez ca un teren l-a vandut fara acordul tatalui meu iar unul cu acordul tatalui meu adica a avut nevoie de semnatura lui(tatalui meu)
Tatal meu poate cere sa se inscrie in cartea funciara ca propietar avand in vedere ca locuieste la aceiasi adresa de 35 ani?
va multumesc
Casa este bun propriu mamei intrucat l-a dobandit prin mostenire.In aceasta situatie, mama il poate vinde fara acordul tatalui.
Tatal nu poate cere inscrierea ca proprietar, intrucat nu are aceasta calitate de proprietar (nu dobandeste aceasta calitate prin faptul ca a locuit 35 ani in acea casa).