Forum Discuţii juridice Executare silită Necomunicarea adresei de instiintare poprire catre ...
Discuție deschisă în Executare silită

Necomunicarea adresei de instiintare poprire catre debitor. Sanctiuni

Debitorul nu a primit de la executorul judecatoresc adresa de instiintare a popririi.
Aceasta comunicare se regaseste totusi la dosarul de executare silita, cu mentiunea agentului procedural : " destinatar necunoscut".
Exista vreo sanctiune procedurala in privinta necumunicarii legale a instiintarii popririi catre debitor?
sanctiunea consta in nulitatea actelor de executare ulterioare comunicarii nelegale. faceti contestatie in termen de 15 zile de cind ati aflat de existenta executarii silite.
matahachiro a scris:

sanctiunea consta in nulitatea actelor de executare ulterioare comunicarii nelegale. faceti contestatie in termen de 15 zile de cind ati aflat de existenta executarii silite.

Pe ce va bazati aceasta opinie? Este prevazuta aceasta sanctiune in Codul de Procedura Civila? Nicidecum. Eu sunt de parere ca singura sanctiune poate fi faptul ca debitorul este in termenul de depunere a contestatiei la executare atata vreme cat nu i s-a comunicat masura popririi.
Nulitatea intervine doar atunci cand este prevazuta expres de lege.
si mai exista si nulitati constatate cf art 105 CPC cum este cazul in speta de fata.

Mihai Costache, Avocat
...unde partea interesata trebuie sa faca dovada unei vatamari.
Ma interesa o sanctiune prev. in clar de cpc, cum ar fi o nulitate absoluta care sa atraga anularea actului de executare.
colegul meu are dreptate, nu este nulitate absoluta. Am citit si jurisprudenta in acest sens - se dovedeste vatamarea. daca a inceput licitatia publica atunci vatamarea este evidenta, de exemplu. ptr restul cazurilor se solicita (iar instantele admit) repunerea in termen ptr contestatia la executare.