Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare

Buna ziua!Tatal meu are contract de donatie de 5/6 din 1000mp teren .A si dori sa stiu daca se poate intabula pe terenul ce i se cuvine lui daca celalalt proprietar nu doreste acest lucru.Va multumesc!
Faceti iesirea din indiviziune apoi se va face intabularea.
cum sa faca iesirea din indiviziune daca el nu vrea?

In instanta. Nimeni nu este obligat sa ramana in indiviziune!
Multumesc pt raspuns si inca o intrebare tata si cei5 frati mai au si 2.5hectare pamint de la parinti lor decedati cu titlu de proprietate pe care sunt specificati toti mostenitori.De curind o sora a tatalui meu a decedat ce trebuie sa faca ceilalti frati ca sa iasa din indiviziune?
lilianna, utilizator
Intai sa se dezbata succesiunea dupa sora decedata apoi iesiti din indiviziune cu mostenitorii acesteia, fie prin act de partaj voluntar la notariat daca sunteti toti de acord sau in instanta in caz de divergenta.