Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bolnav psihic
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bolnav psihic

in cazul unei persoane bolnave pshihic ,majora cine il poate lua in ocrotire si sa-i apere interesele,cum ?
Se dispune punerea sub interdictie si numirea unui curator prin hoarare judeatoreasca. Provizoriu pana la solutionarea irveocabila a cauzei se va numi un curator provizoriu de către Primar.
Curator poate fi orcine: membur al familiei, vecin, chiar o persoana de la autoritatea tutelara.
Persoana cu dizabilitate are gradul accentuat sau grav cu/fara asistent personal? Pentru inceput solicitati primarului curatela provizorie, la judecatorie poate sa dureze pana la un an deoarece din dosarele pe care le-am citit si eu judecatorii solicita acte medicale suplimentare, martori, prezenta si opinia unui procuror si chiar a unui expert medical