Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua
Am si eu o mare dilema si sper ca, cu ajutorul cuiva competent voi reusi sa ma lamuresc.
In urma decesului tatalui meu,in luna ianuarie a acestui an,eu si fratele meu am mostenit un apartament,in Craiova.Cum fratele meu locuieste in Bucuresti si cum eu sant stabilit in Belgia,am hotarat de comun acord sa punem in vanzare acest apartament.
Dar iata ca santem la sfarsitul lunii octombrie si nu reusesc sa ajung la o intelegere cu fratele meu,care ma ignoreaza si evita orice discutie in ceea ce priveste vanzarea acestuia.Nu inteleg de ce procedeaza asa,mai ales ca nu si-a manifestat in nici un fel dorinta de a pastra acest apartament.
Intrebarea mea este: care este calea legala prin care pot accelera vanzarea apartamentului,fara acordul fratelui meu,care nu se manifesta in nici un fel in acest sens????
VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSURILE D-VOASTRA#-o
maria3000 a scris:

Buna seara tuturor!!!
Am si eu o problema personala si va rog sa ma ajutati cun sfat. ca sa intelegeti exact problema, va voi spune situatia exacta chiar daca nu prea este frumos: eu am un frate care care cam toata viata i-a placut sa ia de lamine si de la mama ca si cum totul i se cuvine. anul acesta m-am suparat si i-am cumparat o casa la tara (jud.arges) unde el statea cu chirie impreuna cu familia lui. nu este cine stie ce dar este un acoperis. aceasta am lasat-o pe numele meu de teama sa nu o vanda in caz ca....asa ii vine lui. acum urmeaza problema. eu stau cu mama mea,nu sunt trecuta pe contract,am doar domiciliul aici. fratele meu are adresa in alta parte. acum, in cazul in care mama (Doamne fereste moare inaintea mea), pana reusesc eu sa fac succesiunea (depinde de bani), vreau sa stiu daca fratele meu poate veni sa stea aici fara acordul meu. ca sa merg la notar sa faca testament am inteles ca ne costa o groaza de bani si nu am acum, probabil ca in viitor voi reusi sa am dar....deocamdata vreau sa stiu daca fratele meu ma poate obliga sa ii deschid usa pana cand reusim sa facem celelalte acte urmatoare decesului. ma gandeam eu singura la ceva: el zice sa ii trec casa de la tara pe numele lui dar eu am zis ca fac asta doar daca imi da semnatura la notariat ca renunta la apartament. exista aceasta posibilitate?
Va multumesc anticipat pentru rabdare si ajutor!

Cauta sa rezolvi pe cale amiabila, i-ai cumparat o casa la tara, mergi la notar si trece-o pe numele lui si cea a mamei tale cere-i sa semneze la notar sa ramana a ta. Vorba dulce mult aduce.:love1:
ContSters42967, utilizator
cu parere de rau trebuie sa recunosc urmatoarele:
1- mi-e teama sa o trec pe numele lui deoarece nu am incredere ca va mai exista. ma gandisem si eu la varianta asta dar...
2- mama nu stie ce sa faca (asa o simt eu). chiar daca din noi doi eu sunt cea care are grija de ea si de casa si sa fie totul ok iar el vine doar sa ia de la noi, mama ar vrea sa faca in asa fel sa nu ramana unul cu mai putin sau eu stiu ce gandeste....ea vrea sa fie bine. i-am spus varianta ta dar vad ca sta pe ganduri. de aceea am intrebat ce drept are el aici daca nu are domiciliul la aceasta adresa. el oricum sta in casa pe care i-am cumparat-o ptr. ca eu nu ma duc acolo si a zis ca nu e nevoie sa imi dea semnatura ca....ramane asa...eu aici,el acolo,doar ca.....nu-l cred.
Presupune sa va sustineti cauza printr-un aparator ales si sa obtineti atribuirea cotei care va apartine !
Va multumesc mult tuturor pentru ajutor si intelegere!
Problema sta astfel:
1- imi iubesc fratele chiar daca el......e ceva mai rau.
2- o inteleg si pe mama ptr. ca e prinsa la mijloc.
3-cred ca la momentul potrivit voi vedea exact ce este de facut, dar.....cum nu am incredere in fratele meu ca vom putea rezolva pe cale amiabila (casa aceea este polita mea de asigurare-el a dorit casa acolo),pana la momentul respectiv (care sper sa nu vina prea curand), intrebarea mea este:

pana definitivez succesiunea si ce mai trebuie,fratele meu poate da buzna peste mine in casa daca nu e trecut in contract si nu are domiciliu aici? sau trebuie sa astepte pana se definitiveaza actele? ii permite legea asa ceva?

P.S.- el are copii si i-am spus ca daca nu sta la locul lui nu trec casa pe numele nici unuia din copii si il las doar cu cota parte. intentia mea a fost sa asigur copiilor un acoperis si nu lui.
cam asta este treaba,cam incalcita.
Va multumesc din suflet pentru tot!!!:(
maria3000 a scris:

cu parere de rau trebuie sa recunosc urmatoarele:
1- mi-e teama sa o trec pe numele lui deoarece nu am incredere ca va mai exista. ma gandisem si eu la varianta asta dar...
2- mama nu stie ce sa faca (asa o simt eu). chiar daca din noi doi eu sunt cea care are grija de ea si de casa si sa fie totul ok iar el vine doar sa ia de la noi, mama ar vrea sa faca in asa fel sa nu ramana unul cu mai putin sau eu stiu ce gandeste....ea vrea sa fie bine. i-am spus varianta ta dar vad ca sta pe ganduri. de aceea am intrebat ce drept are el aici daca nu are domiciliul la aceasta adresa. el oricum sta in casa pe care i-am cumparat-o ptr. ca eu nu ma duc acolo si a zis ca nu e nevoie sa imi dea semnatura ca....ramane asa...eu aici,el acolo,doar ca.....nu-l cred.

De unde dai, de acolo vei primii inzecit. :thumbup: Maria, sangele apa nu se face. :hugall:Eu sunt fericit cant fac pe altii fericiti.:yeah: