Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... card nesolicitat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

card nesolicitat

de curand am primit o instiintare de la o banca precum ca , contul aferent unui card de debit emis pe numele meu a devenit inactiv , totodata sa actualizez si datele personale . stiind ca nu am solicitat card de la respectiva banca m-am deplasat la sediul ei si am aflat ca figurez cu un card emis de o alta sucursala in 2008 si am de plata o suma de bani ( aproape 300 lei) .functionara din banca m-a trimis sa rezolv problema la sucursala emitenta ,in alt oras. daca nu am solicitat , nu am ridicat si nu am beneficiat de acest card(nu stiu cine a folosit datele mele personale si de ce ,eu nesemnand nici o cerere in acest sens ) cum pot scapa de suma ceruta de banca ?
in primul rand clarificati de ce tip de card este vorba, debit sau credit. Pe cel de debit se pun banii de salarii si alte venituri, alocatii, etc, deci se primesc bani si de pe cel de credit vi se dau bani daca-i solicitati ca si credit. Dupa ce ati clarificat acest lucru, faceti dovada ca nu ati solicitat si nu ati folosit acest card. Daca este adevarat nu cred ca va fi o problema sa scapati de aceasta datorie.
am mers la sucursala emitenta si am aflat ca a emis cardul la solicitarea firmei unde am lucrat dar a fost eliberat dupa ce am fost data in somaj, eu nefiind anuntata
suma de bani reprezinta taxe si comisioane