Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... respectare hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

respectare hotarare judecatoreasca

In urma procesului de divort, incredintare minor si stabilirea pensiei de intretinere, divortul s-a pronuntat cu acordul ambelor parti, minorul a fost incredintat mamei, iar pensia de intretinere a fost stabilita si, de asemenea, s-a stabilit si obligatia de a plati retroactiv, mai exact din noiembrie 2010 aceasta pensie de intretinere.
Tatal a facut apel pentru scaderea cuantumului pensiei de intretinere si solicitarea de a nu mai plati din urma si modificarea programului de vizitare.
Tribunalul a respins capatul de cerere ce privea modificarea pensiei de intretinere. S-a admis in parte modificarea programului de vizitare.
El a facut recurs la Curtea de Apel Galati, privind modificarea programului de vizitare. Pe data de 17.10.2011 Curtea de Apel Galati i-a respins apelul ca nefondat , cu mentiunea: irevocabil.

Intrebarea mea este: care este procedura privitoare la plata pensiei de intretinere din urma? Ce demersuri ar trebui sa fac eu?
adresati-va unui executor judecatoresc
Am vorbit cu un executor judecatoresc si acesta mi-a spus ca nu e de competenta sa si n-a stiut exact care e procedura dar spunea ceva de deschiderea unei actiuni in instanta