Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere asociat

Imi poate spune cineva care sunt formalitatile pentru a te retrage dintr-un SRL cu doi asociati ? Mentionez ca sediul firmei este la domiciliul asociatului care vrea sa se retraga.
Multumesc.
Un asociat se poate retrage dintr-un SRL conform dispozitiilor Actului constitutiv.
Altfel, se aplica prevederile Legii 31/2001 privind societatile comerciale (modificata si republicataƒ).
Astfel, aveti nevoie de urmatoarele documente:
- hotararea asociatilor, la care se ataseaza contorul de cuvinte pentru ca se publica in M.Of.
- act constitutiv actualizat, cu noul sediu ales de administratorul unic, cel ce va ramane;
- declaratie asociat unic;
- cerere de inregistrare tipizata;
- In functie de faptul ca se desemneaza administratortor sau nu asociatul ramas, specimenul de semnatura si pe declaratia de asociat unic se mentioneaza ca indeplineste conditiile de a fi administrator.
Marcel Mihalache, Avocat