avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere asociat

Imi poate spune cineva care sunt formalitatile pentru a te retrage dintr-un SRL cu doi asociati ? Mentionez ca sediul firmei este la domiciliul asociatului care vrea sa se retraga.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 14:03, 24 Octombrie 2011
Un asociat se poate retrage dintr-un SRL conform dispozitiilor Actului constitutiv.
Altfel, se aplica prevederile Legii 31/2001 privind societatile comerciale (modificata si republicataƒ).
Astfel, aveti nevoie de urmatoarele documente:
- hotararea asociatilor, la care se ataseaza contorul de cuvinte pentru ca se publica in M.Of.
- act constitutiv actualizat, cu noul sediu ales de administratorul unic, cel ce va ramane;
- declaratie asociat unic;
- cerere de inregistrare tipizata;
- In functie de faptul ca se desemneaza administratortor sau nu asociatul ramas, specimenul de semnatura si pe declaratia de asociat unic se mentioneaza ca indeplineste conditiile de a fi administrator.
Ultima modificare: Luni, 24 Octombrie 2011
Marcel Mihalache, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere asociat avoty avoty buna ziua as dori sa stiu in cazul in care intr-o societate sunt 2 asocie\ati si unul dintre ei doreste sa se retraga si celalalt sa raman singur, pe langa ... (vezi toată discuția)
Asociat unic- administrator pacepa_2001 pacepa_2001 Lo societate cu raspundere limitata, asociatul unic este in mod obligatoriu si administrator?Daca nu, cum se poate face modificarea....hotarare AGA?Trebuie ... (vezi toată discuția)
Act constituitiv sa numire primi membrii ca. revocare administrator prin act aditional la actul constitutiv actualizat?? adela05 adela05 Am un act constitutiv la un SA prin care sunt numiti primii membrii ai Consiliului de Administratie. Acum, unul din cei 5 administratori care formeaza CA este ... (vezi toată discuția)