Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA marfa pe aviz
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

marfa pe aviz

va rog sa imi spuneti daca pot sa livrez unui client marfa (produs finit) pe baza de aviz si sa facturez in momentul in care incasez ?
Societatea livreaza marfa dar incaseaza abia dupa 2-3 luni si problema e ca nu are din ce sa plateasca tva de aceea administratorul ar dori sa faca aviz si sa factureze in momentul incasarii
Nu e corect. Faceti factura de la inceput.
Se poate incheia un contract de vinzare in regim de consignatie. Trimiteti marfa cu aviz, dar facturati lunar ceea ce a vindut consignatarul.
art 134 1, alin 2:
"(2) Pentru bunurile livrate în baza unui contract de consignaţie, se consideră că livrarea bunurilor de la consignant la consignatar are loc la data la care bunurile sunt livrate de consignatar clienţilor săi."

Nu se poate factura la data incasarii, moment ulterior livrarii.
multumesc