Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... copil minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

copil minor

Buna ziua. Sunt mama unei fetite de 5 ani si jumatate. Imi cresc singura fetita de la varsta de 1 an, cand m-am despartit de tatal ei. Am hotarare definitiva si irevocabila prin care imi este incredintata fetita. Tatal ei nu a platit niciodata pensia alimentara. Nu l-am dat in judecata pentru ca vreau o viata linistita si nici nu mai stiu nimic de el. Daca mai este in tara, daca munceste samd. Stiu doar ca si-a schimbat numele de familie luand numele de domnisoara al mamei. Nu a pastrat legatura cu fetita. Doar o data pe an imi trimitea un mail sa-i trimit poze cu fata. I-am trimis de fiecare data. Cand il intrebam de bani imi zicea ca nu are. Mentionez ca instanta a fixat suma de 250RON/luna. Ce poti face cu banii astia in ziua de azi?! Dar, ma rog, atat a zis el ca poate sa dea. Acum imi trimite mail ca vrea sa-i dau nr meu de tel ca sa vorbeasca cu fata. Nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa afectez fetita. Si ma intreb ce ar putea vorbi cu ea dupa atatia ani? Eu i-am zis fetei atat cat am putut ca mami si tati nu mai locuiesc impreuna, ca nu ne-am inteles si ca ea sta cu mine. Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca nu vreau sa tulbur linistea de care avem parte acum. Sa o las sau nu sa vorbeasca cu tatal ei? Cum ar trebui sa procedez?

Multumesc frumos
Puteti legal sa decideti sa nu ii furnizati aceasta informatie.Amintiti-i de datoria care o avea fata de fiica sa stabilita printr-o hotarare judecatoreasca.Daca va hotarati puteti sa-l decadeti din drepturile parinteti tocmai fiindca nu si-a indeplinit aceasta obligatie.O simpla plangere la politie-infractiune(caci despre o infractiune vorbim, se numeste abandon de familie) si ajunge sa nu va mai deranjeze.Dvs. decideti!Legal va repet nu vi se poate imputa nimic!
eda7 a scris:

Buna ziua. Sunt mama unei fetite de 5 ani si jumatate. Imi cresc singura fetita de la varsta de 1 an, cand m-am despartit de tatal ei. Am hotarare definitiva si irevocabila prin care imi este incredintata fetita. Tatal ei nu a platit niciodata pensia alimentara. Nu l-am dat in judecata pentru ca vreau o viata linistita si nici nu mai stiu nimic de el. Daca mai este in tara, daca munceste samd. Stiu doar ca si-a schimbat numele de familie luand numele de domnisoara al mamei. Nu a pastrat legatura cu fetita. Doar o data pe an imi trimitea un mail sa-i trimit poze cu fata. I-am trimis de fiecare data. Cand il intrebam de bani imi zicea ca nu are. Mentionez ca instanta a fixat suma de 250RON/luna. Ce poti face cu banii astia in ziua de azi?! Dar, ma rog, atat a zis el ca poate sa dea. Acum imi trimite mail ca vrea sa-i dau nr meu de tel ca sa vorbeasca cu fata. Nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa afectez fetita. Si ma intreb ce ar putea vorbi cu ea dupa atatia ani? Eu i-am zis fetei atat cat am putut ca mami si tati nu mai locuiesc impreuna, ca nu ne-am inteles si ca ea sta cu mine. Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca nu vreau sa tulbur linistea de care avem parte acum. Sa o las sau nu sa vorbeasca cu tatal ei? Cum ar trebui sa procedez?

Multumesc frumos

eda7... din punctul meu de vedere ai gresit si gresesti in continuare! De fapt, esti egoista "asupresti" acel copil care are un tata pe care-l excluzi, chiar daca exista o hotarare judecatoreasca (de divort!) prin care s-a desfacut casatoria voastra! In continuare scrii ca tatal copilului vostru nu a tinut legatura cu propriul copil. Daca acest copil are acum 5 ani, ce pretentii ai fi avut, dupa divort, sa contacteze propriul copil atunci, cand era mai mic, presupun...Altfel, am inteles ca instanta a stabilit o pensie de intretinere in cuantum de 250 lei, impotriva vointei tale. Daca vrei sa compari aceasta pensieadaugand la ea si alocatia care i se cuvine cu veniturile pe care, presupun ca realizezi din activitati, s-ar putea sa cred ca fiica ta te sustine financiar. In acest caz nu ai nevoie de sfaturi! Regandeste strategia vietii fiicei tale care s-a nascut din rodul dragostei voastre, atunci cand v-ati iubit "suprem"! Faptul ca fiica ta are 5 ani, este normal, firesc si nu numai atat, las-o sa vorbeasca cu tatal ei! Poate ca daqtorita acestui copil, pe ca l-ati dorit amandoi, va v-a aduce la sentimente mai bune unul fata de celalalt, in interesul superior al copilului vostru....