Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... absolventa studii superioare in octombrie pot ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

absolventa studii superioare in octombrie pot beneficia de somaj?

Va rog sa ma ajutati! Am absovit anul acesta a doua facultate, sustinand ultimul examen in sesiunea prelungita de toamna in luna octombrie, urmand sa-mi dau licenta in februarie si vreau sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie de somaj fara lucrare de licenta. Din cunostiintele mele si in temeiul legii 76/2002 ar trebui sa pot, insa cei dl somaj nu vor sa mi acorde acest drept sustinand k legea invatamantului s-a schimbat. M-am documentat cu privire la aceasta lege dar nu are nici o concordanta ceea ce se intelege din ea cu ceea ce mi-au zis cei de la somaj Rm. Valcea. Multumesc!
1. In termen de maximum 60 de zile de la absolvire va inregistrati la Agentia ded Somaj de care apartineti.
2. Legea invatamantului nu a modificat Legea 76/2002.
3. Cei de la Agentia de Somaj sa va dea textul de lege care sa sustina ce spun ei.