avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... absolventa studii superioare in octombrie pot ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

absolventa studii superioare in octombrie pot beneficia de somaj?

Va rog sa ma ajutati! Am absovit anul acesta a doua facultate, sustinand ultimul examen in sesiunea prelungita de toamna in luna octombrie, urmand sa-mi dau licenta in februarie si vreau sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie de somaj fara lucrare de licenta. Din cunostiintele mele si in temeiul legii 76/2002 ar trebui sa pot, insa cei dl somaj nu vor sa mi acorde acest drept sustinand k legea invatamantului s-a schimbat. M-am documentat cu privire la aceasta lege dar nu are nici o concordanta ceea ce se intelege din ea cu ceea ce mi-au zis cei de la somaj Rm. Valcea. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:45, 25 Octombrie 2011
1. In termen de maximum 60 de zile de la absolvire va inregistrati la Agentia ded Somaj de care apartineti.
2. Legea invatamantului nu a modificat Legea 76/2002.
3. Cei de la Agentia de Somaj sa va dea textul de lege care sa sustina ce spun ei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de somaj - student care a terminat studiile dar nu a sustinut examenul de licenta anca1988 anca1988 Am terminat cursurile facultatii de Geografie din cadrul Univ. din Buc in septembrie 2010, dar examenul de licenta il sustin abia in februarie 2011. Din cauza ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa diploma ella85 ella85 Am absolvit facultatea de arhitectura (6 ani - licenta si master integrat) in iunie 2010, dar am dat diploma in martie 2011. Pot beneficia de somaj avand in ... (vezi toată discuția)
Somaj licentiat divele divele avem urmatoarea situatie: -un tanar a terminat liceul in 2007 -a urmat facultatea 2007-2011, a absolvit in 2011, fara licenta -2007-2011 .10.01 - a lucrat ... (vezi toată discuția)