Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... forta majora
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

forta majora

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Clientul firmei la care lucrez a marit volumul pieselor pe care trebuie sa le livram.
In acest moment nu avem personalul necesar si pt a angaja noi persoane nu avem timpul necesar sa le pregatim, iar in acest caz sunt dou variante:
1)sa efectuam ore suplimentare pe perioada determinata toti salariatii
2)sa inchidem firma (nu putem asigura volumul dorit si clientul va incheia contracul cu noi)
Intrebare : exista in acest caz :forta majora ?
Daca da ce documente sunt necesare si cum trebuie sa procedam ?
multumesc anticipat
Cazul, asa cum il prezentati dvs., nu este unul de forta majora.
Insa exista posibilitatea ca in contractul existent intre parti acest caz sa fie asimilat fortei majore. Consultati Camera de Comert si Industrie teritoriala pentru mai multe detalii.

Art. 1.351. C. C.
(1) Dacă legea nu prevede altfel sau părțile nu convin contrariul, răspunderea este înlăturată atunci când prejudiciul este cauzat de forță majoră sau de caz fortuit
(2) Forța majoră este orice eveniment extern, imprevizibil, absolut invincibil și inevitabil
(3) Cazul fortuit este un eveniment care nu poate fi prevăzut și nici împiedicat de către cel care ar fi fost chemat să răspundă dacă evenimentul nu s-ar fi produs
Avology SRL, Consilier juridic
In contractul depus la camera de comert la forta majora sunt mentionate:foc,razboi,inundatii,calamitati naturale.
Cum sa rezolvam problema
multumesc frumos
cristinaepa a scris:

In contractul depus la camera de comert la forta majora sunt mentionate:foc,razboi,inundatii,calamitati naturale.
Cum sa rezolvam problema
multumesc frumos

Da, dupa cum spuneam si mai sus nu e caz de forta majora.
Mai mult de atat ... nu am cum sa va spun ce politica comerciala sa adoptati.
:stunned: nu este forta majora.daca v-a marit volumul prieselor , inseamna ca se modifca contractul . deoarece nu dati mai multe amanunte solutiile la prima vedere ar fi:

- act aditional la contract in acest sens cu plata suplimentara
- ore suplimentare sau/si angajarea de personal suplimentar

totusi , recomandat ar fi sa consultati un avocat sa aveti un sfat la cazul dvs. in speta
Cu alte cuvinte in acest caz angajatorul nu poate sa impune prestarea orelor suplimentare, fara acordul salariatului ?
multumesc