Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si incredintare minor

Buna ziua, am sa prezint pe scurt despre ce este vorba: pe 19,10,2011 am avut prima infatisare divort(sotia mea a depus cererea de divort pe data de 12.05.2011) in care eu am cerut amanare pentru angajare avocat
Mentionez ca s-a facut ancheta sociala la domiciliul meu unde eu doresc sa locuiesc cu minora dupa divort, pentru ca sotia mea in cererea de divort a dat aceasta adresa pt ca ea nu a vrut sa spuna unde va locui dupa divort, lucrul acesta spunandu-l doar in ziua in care am avut prima infatisare si in care avocata ei a cerut sa se faca ancheta la domiciliu unde va locui cu minora, dar raportul anchetei sociale efectuate la domiciliu meu nu era depus la dosar in ziua in care am avut prima infatisare si acesta a fost trimis abia a doua zi, culmea exact dupa prima infatisare.
Pe 20.10.2011 am avut prima infatisare proces incredintare minor prin ordonanta presedintiala pe care eu am depus-o pe data de 06.10.2011 si la acest proces nu s-a prezentat nici sotia mea si nici avocata acesteia, urmatorul termen fiind pe data de 17.11.2011, termen la care eu voi aduce martorul meu, se va face ancheta sociala si va fi citata iar parata.....ideea este ca imediat in ziua in care am avut prima infatisare pentru ordonanta presedintiala de incredintare minor, am fost contactat de avocatul sotiei mele care mi a solicitat sa dau o declaratie in scris prin care sa renunt la ordonanta presedintiala pentru incredintarea copilului sau eventual sa fiu de acord ca ambele procese, si cel de divort si cel pentru ordonanta presedintiala, sa fie judecate in acelasi proces; eu am refuzat ambele variante, dorind sa merg in continuare si cu procesul pentru ordonanta presedintiala si sa fie si separat de procesul de divort
Doresc sa stiu urmatoarele:
-ce se intampla daca sotia mea nu se va prezenta nici la al doilea termen de judecare al ordonantei?
-de ce avocata sotiei mele mi-a cerut sa renunt la ordonanta printr-o declaratie scrisa?
-de ce avocata sotiei mele a cerut instantei sa se judece ambele procese, cel de divort si cel al ordonantei presedintiale, intrun singur proces?ce se urmareste de fapt/
Va multumesc,
se poate judeca doar cu prezenta dvs.
nu stiu
e aiurea...ordonanta presedentiala are alt regim juridic decat actiunile principale , nici nu se pot conexa....

daca vreti cu adevarat custodia copilului angajati-va neaparat avocat. in Romania , din cate puteti vedea si pe discutiile de pe acest forum cutuma instantelor este ca i se acorda mamei custodia copilului in 90% din cazuri....nu va bazati ca aveti probe pe care le considerati evidente, exista cazuri in care copilul a fost incredintat mamei dovedita dependenta de droguri de mare risc( heroina) sau ccazuri in care acesta isi castiga existenta prin Chat...