Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept vizita minor

Sunt pe cale de a intra in posesia unei hotarari judecatoresti care imi va da dreptul de a-mi vizita copilul,etc...
As dori sa aflu prin intermediul dvs. cum trebuie sa procedez pentru a duce la indeplinire o astfel de hotarare avand in vedere faptul ca fosta sotie impreuna cu fiul nostru s-au stabilit pe teritoriul Italiei!
Dvs veti stabili criteriile de desfasurare a programului de vizita a minorului .Ea se poate dispune in prezenta mamei ,in lipsa acesteia , intre anumite ore mentionate in hotarare , in anumite zile ale saptamanii , in functie de cerintzele atat ale mamei , cat si ale tatalui.
Sigur ca s-ar putea incuviinta posibilitatea de a lua copilul pt un anumit interval de timp in Romania , pt vizite.
Luati legatura cu un avocat pt indrumari in acest sens , altfel pierdeti anumite drepturi care va confera posibilitatea de a va implica in buna crestere si educatie a minorului.Prezenta tatalui in viata acestuia este foarte importanta.Nu mai stati pe ganduri , apelati cu incredere la un specialist.Succes.
In afara de ceea ce v-a fosrte bine recomandat consilier Stoica Ioana, va trebuie sa aveti in vedere si faptul ca va trebui ca respectiva hotarare judecatoreasca sa fie recunoscuta de statul italian.
Sper sa nu aveti probleme cu privire la exercitarea dreptului la vizita.

avocat Claudiu Lascoschi
Nu inteleg la ce fel de drepturi pe care le pot pierde va referiti...Va rog reveniti cu detalii...Pe tot timpul procesului pt. drept vizita minor nu au existat reactii din partea paratei...Nu s-a prezentat la nici un termen, nu a depus nici o obiectie...Iar nelamurirea mea consta in faptul ca nu cunosc procedura care trebuieste urmata pt. recunoasterea sentintei de catre statul italian si urmatoarele demersuri...
Pe acea actiune de a vizita copilul, trebuia sa aveti in vedere exact ce doreati! Ce se poate intelege din ultimul mesaj postat,aveti oarece probleme! Cine va formulat actiunea de drept de vizita? Acolo ar fi trebuit sa se regaseasca toate pretentiile fata de copil, in calitate de parinte! Reveniti cu dertalii!
tim68 a scris:

Nu inteleg la ce fel de drepturi pe care le pot pierde va referiti...Va rog reveniti cu detalii...Pe tot timpul procesului pt. drept vizita minor nu au existat reactii din partea paratei...Nu s-a prezentat la nici un termen, nu a depus nici o obiectie...Iar nelamurirea mea consta in faptul ca nu cunosc procedura care trebuieste urmata pt. recunoasterea sentintei de catre statul italian si urmatoarele demersuri...

Cred ca va trebui sa cautati un avocat din Italia pentru recunoasterea hotararii pronuntate in Romania.
Daca veti intampina probleme veti apela apoi la serviciile unui executor judecatoresc din Italia.

avocat Claudiu Lascoschi