Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... denumire functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

denumire functie

se poate inregistra in cartea de munca o functie care nu exsita in COR?
1. Noi, beneficiarii serviciilor prestate de ITM, nu ii putem sanctiona pe functionarii de la ITM. Ii sanctioneaza sefii lor (Inspectia Muncii).
2. Cred ca functionarul care a primit un CIM cu o functie inexistenta in COR nici nu s-a uitat pe contract. L-a inregistrat si ... atat.
3. Faceti act aditional cu corectura necesara si, la motivul modificarii, treceti "inscriere eronata".
4. Cand ati completat Revisal-ul, ce cod COR ati selectionat?
ginnyy a scris:

am revenit:(
de ce ITM-ul inregistreaza generalist resurse umane, daca nu exista in COR?
care ar fi sanctiunea unei astfel de inregistrari?
potrivit legii, ar trebui facut aditional de modificare a functiei

Oare credeti ca inspectorii ITm cunosc toate functiile prevazute de COR? Este de datoria angajatorului sa utilizeze Clasificarea Ocupatiilor din Romania.
Utilizarea Clasificarii ocupatiilor din Romania este obligatorie la completarea documentelor oficiale.
Neutilizarea Clasificarii ocupatiilor din Romania constituie contraventie si este sanctionata cu amenda de la 1500 lei la 2500 lei