avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... denumire functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

denumire functie

se poate inregistra in cartea de munca o functie care nu exsita in COR?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:50, 22 Septembrie 2008
1. Noi, beneficiarii serviciilor prestate de ITM, nu ii putem sanctiona pe functionarii de la ITM. Ii sanctioneaza sefii lor (Inspectia Muncii).
2. Cred ca functionarul care a primit un CIM cu o functie inexistenta in COR nici nu s-a uitat pe contract. L-a inregistrat si ... atat.
3. Faceti act aditional cu corectura necesara si, la motivul modificarii, treceti "inscriere eronata".
4. Cand ati completat Revisal-ul, ce cod COR ati selectionat?
ginnyy a scris:

am revenit:(
de ce ITM-ul inregistreaza generalist resurse umane, daca nu exista in COR?
care ar fi sanctiunea unei astfel de inregistrari?
potrivit legii, ar trebui facut aditional de modificare a functiei


Oare credeti ca inspectorii ITm cunosc toate functiile prevazute de COR? Este de datoria angajatorului sa utilizeze Clasificarea Ocupatiilor din Romania.
Utilizarea Clasificarii ocupatiilor din Romania este obligatorie la completarea documentelor oficiale.
Neutilizarea Clasificarii ocupatiilor din Romania constituie contraventie si este sanctionata cu amenda de la 1500 lei la 2500 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referent de specialitate in resurse umane gby1970 gby1970 Buna ziua! Am o nelamurire, nu gasesc nicaieri ce studii sunt agreate pentru ocuparea postului de referent de specialitate in resurse umane. O diploma de ... (vezi toată discuția)
Modificare functie oana_adriana_ghita oana_adriana_ghita M-am angajat in august 2008 pe postul de referent resurse umane si am lucrat pana in iunie 2009.Acum ca sa-mi inchida cartea de munca cei de de la Itm spun ca ... (vezi toată discuția)
Referent de specialitate resurse umane runos runos Intrebarea se refera la incadrarea ca referent de specialitate studii superioare, intr-o unitate de stat, si anume: poate fi incadrat pe aceasta functie un ... (vezi toată discuția)