Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Sume ce pot fi declarate Administratiile Finanatelor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Sume ce pot fi declarate Administratiile Finanatelor Publice ca surse de venit din cedarea folosintei bunurilor - inchiriere spatii de locuit

Doresc sa aflu daca exista plafoane minime acceptate de Administratiile Finanatelor Publice pentru inchirierea spatiilor de locuit?
Exemplu: Bunica inchiriaza un apartament nepotului de fiica.
Avand in vedere ca bunica, in fapt, nu primeste nici un fel de chirie, in contract poate fi trecuta o suma simbolica?
Contractul de inchiriere ii este necesar nepotului pentru a putea demonstra ca acolo isi are domiciliul, nefiind acceptate alte documente (Declaratie pe propria raspundere; Imputernicire; Contract de comodat; C.I.; etc.).
Va multumesc!
Si daca vor un neaparat un document incheiati un contract de comodat. Este la fel de valabil ca si unul de inchiriere.
S-a incercat incercat varianta contractului de comodat, dar n-a fost accepata.
Vor act de proprietate sau contract de inchiriere! Altfel, out!
:hammer: #-o
cine sint cei care vor? mergeti in audienta la primar,incalca legea
v-am redat in mesajul anterior din textul de lege si este foarte clar la articiolul 7 (articolul esential la care se arata cine beneficiaza de ajutor, cui i se adreseaza aceasta oug): ajutorul se acorda familiilor /persoanelor singure care indeplinesc conditia de venit...
inclusiv nepotul care locuieste singur si are venit pina in 1082 lei are drept legal de a primi acest ajutor
locuinta este acolo unde are nepotul domiciliul, adica la adresa din c.i., deasemenea probabil este inscris in cartea de imobil si este singura persoana inscrisa la apartamentul bunicii, asa este? atunci inseamna ca locuieste singur, la art.7 din lege nu se face distinctie intre cei care locuiesc ca proprietar, sau cu contract de inchiriere, sau de comodat, sau la o ruda pe o perioada de citeva luni
precizarea de la art.6 lit.i) este permisiva, observati ca la art.6 i) mai sint si alte actegorii enumerate cu "poate" decit proprietarii sau chiriasii
insistati la primarie cu audienta, depuneti cererea cu numar de inregistrare la registratura, nu pot refuza sa o primeasca, trebuie sa-i dea numar
daca nu va solutioneaza cererea , atunci aveti posibilitatea sa chemati in judecata primaria in contencios administrativ, veti recupera suma ce vi se refuza
exista avocatul poporului in orasul in care locuiti?
"locuinta este acolo unde are nepotul domiciliul, adica la adresa din c.i., deasemenea probabil este inscris in cartea de imobil si este singura persoana inscrisa la apartamentul bunicii, asa este?"
Raspuns: Da.
exista avocatul poporului in orasul in care locuiti?
Raspuns: Da.
Va multumesc.

se pare ca bunica are dreptul de a completa cererea ca titular, iar nepotul fiind beneficiarul, cititi ce s-a raspuns pe topic-ul "ajutor de incalzire persoana luata in spatiu" pe care l-am postat pe forumul asociatii de proprietari