Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Contract cu societate care asigura servicii de ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Contract cu societate care asigura servicii de televiziune si internet

Am o problema cu o societate de servicii de cablu si televiziune si proprietarul ap unde am stat in chirie fara acte imi spune ca nu il intereseaza.
Am facut contractul pe numele meu in apartamentul proprietarului care e in canada si nu revine in tara momentan. Ma mut in alt oras si nu pot sa inchei contractul pt ca e o taxa de 100 de euro de reziliere care la mine in contract nu figureaza nici unde.
Se poate sa platesc in avans cate luni de contract raman si sa inchei contractul maine de exemplu?
Sau sa nu imi pese ca proprietarul nu vrea sa plateasca facturiile la el in apartament de serviciile de care beneficiaza ca nu patesc eu nimic ?

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
din cate stiu eu la [EDITAT] nu se poate incheia un alt contract daca pe locatia respectiva exista debite. Daca vreti sa incheiiati un alt contract la o alta locatie trebuie sa stiti ca in momentul in care aveti datorii pe vechea locatie unde contractul e tot pe numele dumneavoastra se va suspenda si abonamentul nou pe care l-ati incheiat. Cel mai bine ar fi sa reziliati contractul de pe vechea locatie.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Daca in contractul dumneavoastra nu se precizeaza modul de reziliere a contractului cu aceasta societate ,adresati-va Oficiului pentru Protectia Consumatorului. Este un abuz sa va solicite 100 de euro daca acest lucru nu este precizat in nici un act incheiat si semnat de dumneavoastra cu acestia.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Proprietarul nu are nici o treaba cu acest contract in care dvs. sunteti titular. In caz de neplata va vor executa silit pe dvs nu pe proprietarul imobilului.
serios? pai proprietarul mi-a furnizat copie dupa buletin asa ca era in cunostinta de cauza ...a facut contract pe cineva care nu are acte nici macar flotant pe apartamenul respectiv, cum e asta ok si cum e ok ca societatea de cablu sa faca contract fara verificare pe orice casa/ ap din oras? e absurd nu? acum ma duc sa fac 5 contracte pe 5 case care nici nu le cunosc?!.../
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Daca Dvs. sunteti titularul contractului (deci beneficiarul serviciilor), atunci sunteti bun de plata conform clauzelor stipulate in contract, si nu proprietarul. Apartamentul nu este important in acest contract decat ca loc de consum/ adresa de corespondenta.
Puteti incerca sa solicitati furnizorului continuarea contractului la alt loc de consum.