Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cand este bine sa-l anunt pe sotul meu ca divortez
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cand este bine sa-l anunt pe sotul meu ca divortez

Am inaintat actele pentru divort si nu stiu cand este bine sa-i spun sotului meu. El nu este de acord cu divortul. Ma gandeam ca este omeneste sa-i spun dar ori de cate ori deschideam acest subiect ma respingea si-mi spunea sa nu deschid acest subiect. Eu am inaintat actele si astept sa vad ce trebuie sa fac. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie?
MICKAEL,

Fiind cineva care a trecut acum 2 ani printr-un divort, pot doar sa spun ca maine va fi mai bine. Acorda-ti timp pentru suferinta prin care treci...e normal sa simti asa. Chiar daca unii desconsidera efectele unui divort (mai ales afective). Vei vedea ca viata mai are multe lucruri frumoase sa-ti ofere

anais

LA proces am avut BUNUL simt sa accept o culpa comuna desi am facut tot posibilul pentru salvarea FAMILIEI.IN cele din urma am acceptat si ideea ca pentru fericirea sotiei sa ma sacrific si sa accept ca s-a indragostit si ca FAMILIA ,RESPONSABILITATEA fata de fetita noastra de 5 ani,MORALITATEA,tot ceea ce afost frumos intre noi sunt vorbe goale pt. EA...TOTUSI lacrimile copilului meu care ma tinea cu manutele de gat plangand si intebandu-ma "TATI EXISTA DUMNEZEU? TATI EU VREAU SA VINA MAMI ACASA " nu am sa pot NICIODATA sa mi le scot din suflet. MICKAEL
Divortul adurat cinci luni.Daca sotul tau va simti ceea ce am simtit eu NU CRED ca va putea trece peste situatie.NU am crezut niciodata ca sufletul poate sa doara atat de tare.Daca mai ai CEVA pentru EL,daca te iubeste cu adevarat si mai ales daca aveti un copil gandeste-te ca viata nu-i o joaca...Oare ce explicatii ii vei oferi copilului peste 10 ani??? MICKAEL
MONICA, Stii oare cum este sa nu poti intra in casa din cauza durerii sufletesti??? STII cum este sa nu mai poti intra incamera copilului luni de zile stiind ca nu mai este ocolo??? STII cum este sa vezi omul langa ai trait 9 ani,in care ai avut o incredere oarba ,pentru care ai facut sacrificii imense ,omul care spunea de zeci de ori pe zi TE IUBESC trecand pe langa tine la brat cu amantul si sa nu poti reactiona ,desi animalul din tine ocere,din caza LEGILOR OMENESTI? NU CRED CA VREI SA STII... MICKAEL
ANAIS, AS vrea sa te cred ...nu mai sunt un pusti si am invatat pe unde m-am scolit destula psihologie si psihopedagogie pt. a-i face pe altii sa iasa la suprafata.TOTUSI atrebuit sa apelez la un specialist pentru a SUPRAVIETUI pentru ca am ''reusit''sa slsbesc in numai 45de zile 23kg. iar sefii au intrat la banuieli si vroiau sa ma trimita la o retestare psihologica.Pentru mine FAMILIA a fost TOTUL iar faptul ca la varsta asta colind discotecile,imi pierd o gramada de nopti cu diverse pipite nu ma incalzeste cu nimic. MICHAEL