Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fiºa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fiºa postului

Fişa postului se întocmeşte de către angajator. Ce se întâmplă în cazul în care salariatul refuză semnarea acesteia În cazul în speţă este vorba de un conducător auto. 300 de conducători auto au semnat fişa postului iar unul refuză . Se poate desface contractul de muncă , sau ce se poate face in acest caz ?
Fisa postului se semneaza odata cu contractul de munca, prin aceasta sunt stabilite sarcinile de serviciu, si in functie de sarcinile de serviciu salariatul accepta sau nu postul si implicit negociaza salariul.

Mai intai trebuie vazuta motivul pentru care salariatul refuza sa semneze fisa postului ... de exemplu, aceasta nu a fost prezentata salariatului de la inceput cum era firesc; poate prin aceasta sunt date mai multe sarcini decat s-a stabilit la angajare.
Un motiv ar fi faptul ca angajatii se trezesc cu o fisa a postului , mult mai complexa decat la interviul de angajare.

Salariatul respectiv poate fi convocat la o cercetare disciplinara , nesemnarea fisei putand fi fiind interpretata ca un refuz de a lua la cunostinta limitele indatoririlor postului ocupat. In functie de rezultatul cercetarii se poate hotari desfacerea disciplinara a c.i.m. sau sanctionarea salariatului.