Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL- fara situatii depuse...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL- fara situatii depuse...

am infiintat un SRL in aug 2006, avand 2 asociati (X-80% si Y-20%).
am cumparat un apartament pe firma si toate contractlele cu furnizorii de energie electrica, gaze (utilitati) s-au incheiat pe firma. toate chitantele le platesc pe firma.
firma nu functioneaza (nu desfasoara activitate), iar eu ca asociat ce detin 20% doresc achizitionarea apartamentului pe persona fizica.
din anul 2007 nu s-au depus situatii la stat.

cum trebuie sa procedez sa intru in proprietatea apartamentului cu cheltuieli minime???
desfiintarea firmei este o solutie?
ce presupune desfiintarea firmei (costuri)?
cei de la registrul comertului sunt obligati sa ma ajute cu informatii in ceea ce priveste desfiintarea firmei?
AJUTATI-MA CU UN RSPUNS PENTRU ACEASTA SITUATIE

apartamentul a afost cumparat de la persoana fizica, asadar in pret nu a afost inclus tva. in cazul in care apartamentul va fi vandut, firma va plati tva la stat. am dreptate??

intrebare: daca vom desfiinta firma cu acordul asociatilor, aparatmentul va trece in proprietatea unui asociat stabilit de comun acord. IN ACEST CAZ VA MAI PLATI CINEVA TVA LA STAT?? #-o

MULTUMESC,