Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acordarea pensiei de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acordarea pensiei de urmas

Buna ziua,

Am un copil minor care poarta numele tatalui dar noi nu suntem casatoriti. Tatal copilului este grav bolnav... daca pateste ceva tatal, CJP ii acorda pensie copilului? Trebuie neaparat sa trec pe numele lui (sa ma casatoresc legal cu el) ca sa poata copilul sa beneficieze de acest drept?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Nu trebuie sa va casatoriti cu tatal copilului. Este suficient ca acesta a recunoscut copilul.

Atentie! Pentru ca minorul sa beneficieze de pensie de urmas este necesar ca, la data decesului, tatal copilului sa fie pensionar sau sa indeplineasca conditiile pentru obtinerea unei pensii.

Din fericire, deocamdata nu putem discuta despre decesul tatalui, deces care sper sa nu aiba loc prea curand.